| adela500 a întrebat:

am o problema,eu am o pisica si un peste, doar ca mai vreau un animal.Am vorbit cu mama si i-am propus un hamster pitic, iar ia mi-a zis ca nu ii plac si ca daca avem pisica aceasta v-a incerca sa il manance.Am mers la Pets Shop si i-am aratat hamsterii pitici, dar ea tot nu si nu.Atunci am incercat sa o conving sa imi ia o broscuta, iar ea a zis ca nu are unde sa o puna.Acum as incerca sa ii mai zic de un caine, dar daca zice nu ce sa fac?!

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ţi o broscuţă ţestoasă.

| Zoey112 a răspuns:

Sa iti iei un peste sau papagali

| adela500 explică (pentru Zoey112):

Am peste si nu mai vrea, iar papagali nu imi plac.

| KinderBeeeib a răspuns:

Avand in vedere ca ai o pisica va fi destul de greu sa iei un animal care sa se inteleaga cu ea sau macar sa il lase in pace. Daca iei un papagal nu merge,un peste ai, un caine nu, un hamster nu vrea, un porc de guineea sau iepure nu, un sarpe deloc asa ca broscuta era pana la urma ok si trebuie sa iei de la magazinul de animale un mic terariu sau o poti pune intr-un lighean cu cateva pietre si nisip sau intr-un bol.Sau daca nu mai ia-ti niste pesti.

| marktheshark a răspuns:

Incearca sa o convingi prin mai multe metode

| Betyskumpik a răspuns:

Eu am caine si broscute testoase. pai broscutele le poti pune intr-un terariu se gaseste si de unde iei broscutele daca le iei de pe net va trebui sa mergi separat la magazinul de animale sau daca nu le poti pune intr-un lighian eu asa am facut deoarece in 2 luni ieseau afara din el sau le poti cumpara un acvariu.cainele este foarte freu de ingrijit si este si scump deci daca deja ai pisica si peste iti recomand broscute nu caini ( daca pisicile si cainii nu sunt crescuti impreuna de mici nu se vor intelege bine) apropo daca broastele le vei pune in acvariu sa nu fie acelasi cu al pestelui deoarece va manca pestele.bafta si sper ca te-am ajutat.

| adela500 explică (pentru Betyskumpik):

Nici nu ma gandesc sa le pun in acelasi acvariu laughing....Merci de raspuns.

| gabriela15 a răspuns:

Am avut si papagali, am 3 caini si 4 pisici, si un iepuras pitic. Am vrut hamster de ziua mea, insa miros foarte urat indiferent cat de des ai schimba talasul. nu sunt foarte sociabili. si in pet shop sunt draguti fiindca sunt pui, cand cresc se uratesc ingrozitor! ca niste sobolani. O prietena s-a oferit sa-mi dea doi, fiecare cu cusca lui, numai sa scape de ei. pana la urma i-a dat la un pet shop, ii imputeau toata casa

| Mihai1499 a răspuns:

Eu spun că poți să iei broasca, dar ai nevoie de un acvariu mai mare fii atent de ce (știu ce spun că am făcut și eu ceva asemănător)(o și scuze că nu am scris totul în ordine cronologică): sa spunem că ai un acvariu cam cât brațul tău lungime, cât între încheietura mâinii și cot lățime și ceva mai mic în înălțime (mărimi orientative) poți să cumperi niște plante acvatice, un filtru și pui totul în acvariu și apă proaspătă, dar dacă e de la robinet lasă o zi în bidoane cu capacul deschis ca să iasă clorul din apă să nu se intoxice peștele și broasca care îi vei pune în apă. Ca să îi separi (dacă vrei) poți lipi un perete de sticlă la mijlocul acvariului cu silicon de-ăla de lipit sticlă pe sticlă (eu sunt din un oraș destul de mic și găsesc, deși dacă vrei o să îl întreb pe tata de unde ia el) și poți face înainte de asta o gaură în sticlă (10x10cm) și în loc pui o plasă de-aia de plastic cu găuri mici ca să nu fi nevoită să iei 2 filtre. Apoi mai poți lua un pește din ăla care stă jos în nisip și se hrănește cu resturile de la mâncarea de la pești (peștele ăsta e gri și are ceva ca niște mustăți mari). Și poți pune deasupra acvariului când e gata un capac care poate sta un pic sprijinit ca să intre aerul. Dacă crezi că e prea mult de muncă ai 2 variante. Iei în loc de broască câțiva mormoloci, care vor crește în broaște și îi pui într-o ladă mare fără găuri și îi hrănești cu salată și le schimbi apa la o săptămână că se va murdări repede sau insiști cu câinele ăla și spui că vei face niște chestii care o va ajuta: faci curat, lucrezi în plus la școală câteva săptămâni sau ce crezi că o va face să cedeze.

| mykids a răspuns:

Pe langa faptul ca esti super norocos..mama nu ma lasa sa-mi iau nici macar 1 animal nu stiu ce-ti mai trebuie...consider ca ai destule iar daca iei un caine se va certa cu mata toata ziua si nu cred ca mata va iesi prea binelaughing)))winkingTotusi daca mai vrei unul iti recomand ceva frumos ca un papagal(perus pentru ca canta foarte frumos)sau un iepuras(nu are cum sa reziste unui iepuras daca iubeste animalele)oricum multa bafta bye

| adela500 explică (pentru mykids):

Am sa incerc cu iepurasii, papagalii nu imi plac.Merci mult!

| mykids a răspuns (pentru adela500):

OK multa bafta atunci bye

| GheorghiuNarcis2000 a răspuns:

Iubesti pisica? Atunci nu-ti lua caine. Iati si u un animal care nu e dusman cu celalalt

| adela500 explică (pentru GheorghiuNarcis2000):

Eu nu cred ca ar fi o problema pentru ca daca mi-as lua un caine ar fi unul de talie mica(ex. Bichon), iar pisica e foarte sociabila, nu zgaraie deloc si nu e nici rea happy.

| mihaelanita a răspuns:

Am un sfat... te sfatuiesc sa nu iti iei bichon. Am 3 caini acasa. Rocky a murit ( avea 73 ani de caine ). MAx mai traieste. Sara traieste ( ma joc cu ea cu migea, cu batul, o plimb si sare pe mine... ne jucam toata ziua ). E ciobanesc german - caucazian. Nu e mare ca Rocky dar o sa creasca. Si cu el ma jucam chiar daca era cat mine daca se ridica in 2 labe. Soi ma jucam si cu el mereu. Iati un caine cu care sa te distrezi pe timp de vara si de iarna. Ne jucam in zapada, toamna in frunze, primavara ii dau flori la nas si stranuta ( nu e alergica dar ii dau niste flori mai ciudate ) iar vara toata ziua facem ce am zis mai sus. Si cu Max ma joc.

| adela500 explică:

Am uitat sa mentionez ceva:Nu imi plac papagali.