| Rose2000 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema mare...am un golden retriever de 3 luni si e foarte energic...vine si pare pe mine, ma musca si chiar mi-a facut niste rani.De fiecare data cand ii dau o palma peste botic si tip latra la mine si crede ca ma joc....Nu stiu cum sa-l potolesc...sa invete sa ma asculte si sa nu mai muste. Daca aveti indicatii va rog sa-mi spune-ti.

6 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Ce trebuia tu sa faci era sa nu iti iei caine daca esti asa sensibila. Sau macar sa fi citit ce inseamna a avea un caine.
Pana pe la vreo 7 luni o sa muste si gata. Obisnuieste-te cu ideea. Nu ii da palme peste bot ca nu te musca pentru ca nu e cuminte! Ii cresc dintii desteapto! Asa fac toti cainii. Pana ii cresc dintii nu ai ce face. Poti sa-i iei jucarii de ros dar tot o sa muste. Nu il mai educa cu bataia ca aia nu e educatie. O sa te urasca! O sa vina o vreme cand se va cuminti de la sine si atunci o sa e urasca si o sa-ti para rau ca te-ai purtat asa cu el. Niciun animal nu se educa cu bataia. Si tu ai facut prostii cand erai mica. Poate ai tai ti-au dat o palma sau poate nu. Gandeste-te cum era pentru tine. Cum ar fi fost ca mama ta sa te bata la 3 ani ca nu erai cuminte? Pana la urma te-ai cumintit. Intelege-l si pe el.
Joaca-te cu el, alergati impreuna, legati o prietenie. Daca vrei sa-i descurajezi comportamentul macar adopta o metoda de dresaj si ignora-l sau invata-l comanda "nu". Asta e tot ce poti face. Ti-ai luat o rasa greu de stapanit pentru ca sunt extrem de energici. Comenzile sunt singura ta sansa! Crede-ma parcul in care merg e plin de goldeni si toti sunt dresati cu comenzi la perfectie. Chiar si asa cei mai multi nu asculta intotdeauna. Ar trebui sa iei in calcul un curs de dresaj pentru ca se vede ca esto total pe langa si vei ajunge sa urasti mersul afara cu el cand va creste ca o namila si te va trage in toate partile dupa o minge, un caine, o punga.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
In primul rand nu trebuie sa il bati sau sa tipi la el. Ete pui si de aceea este energic, mai ales rasa asta, este o rasa care ii place sa alerge, sa se joace etc..nu sa stea linistit. Trebuie sa ii cumperi jucarii si sa te joci cu el.
Cand vezi ca exagereaza, te opresti dn jucat si nu il mai bai in seama.

| npx770 a răspuns:

Cumpara-i cateva jucari de ros. Daca te `musca`, atunci poate e din cauza ca nu are altceva mai bun de ros.

| npx770 a răspuns:

Si incearca sa ii consumi energia.Alearga cu el 5-10 min si sigur va fi obosit si nu va mai avea chef de joaca.

| wαтerғαll a răspuns:

Primul pas si cel mai important este sa nu te panichezi daca vezi ca ai un caine ce-ti „molfaie" degetele aproape tot timpul. Atat timp cat nu musca, ci doar „molfaie" cu gura fara sa cauzeze durere, este ceva perfect normal. Este parte din procesul sau de crestere si, cu o educatie corespunzatoare, va inceta in timp, o data cu maturizarea. Totusi, a nu se confunda acest aspect cu muscatul. Daca puiul foloseste dintii si preseaza prea tare cu ei, muscand si cauzand disconfort, el trebuie sa invete ca nu ii este permis. Majoritatea puilor musca din dorinta de a se juca. Singurul motiv pentru care cotinua sa muste este faptul ca interpreteaza gresit reactia ta.
Incearca sa constientizezi faptul ca rabdarea si perseverenta reprezinta cheia succesului. De fiecare data cand cainele tau musca, spune-i „NU!" pe o voce groasa, ferma. Exact dupa ce i-ai spus „NU!", pleaca de langa el si ignora-l complet pentru cateva minute. Daca nu intelege mesajul si incearca sa muste dupa scurt timp de la primul incident, de aceasta data incearca sa imiti sunetele scoase de catelusi, si sa „scheauni" pentru a-l face sa inteleaga ca te doare. Poate parea un lucru destul de prostesc, dar daca observam un cuib cu mai multi pui, exact acelasi lucru va face si un catelus, daca vreun fratior sau surioara il va musca prea tare din joaca. Din pacate, este destul de greu sa imitam foarte bine scheunatul pe care il fac ei totusi.
In momentul in care catelul s-a calmat complet si nu mai are deloc tendinte de a musca, du-te la el, vorbeste-i bland si mangai-el calm. Fa tot posibilul ca in acest timp sa iti tii mainile departe de zona gurii sale. Spre exemplu, il poti mangaia sau gadila usor pe burta, o metoda excelenta de a crea o legatura stransa cu puiul, si in acelasi timp de a tine mainile departe de gura sa. In cazul in care incearca iar sa muste, repeta din nou pasii de mai sus, fara a-ti pierde cumpatul, inarmat cu si mai multa rabdare.
Niciodata nu te juca dur sau agresiv cu un pui care are tendinta de a musca frecvent si violent. Jocul agresiv sau dur nu va face decat sa il incurajeze in comportamentul sau si sa il determine sa muste tot mai puternic si mai frecvent.
In cazul in care acest comportament este tot mai frecvent si muscaturile sunt din ce in ce mai puternice, apelati la masuri ceva mai serioase. Tine aproape de tine un mic pulverizator cu apa. In momentul in care musca, spune-i „NU!" ferm, ca de obicei, si in acelasi timp stropeste-l in fata cu putina apa, folosind pulverizatorul. Atentie, nu folositi alte metode de stropire sau udare; apa trebuie doar pulverizata direct in fata lui.
Intotdeauna recompensati comportamentul corect cu multe mangaieri, joaca, laude, inclusiv mici gustari si delicii speciale pentru caini.

| Acmrgurl a răspuns:

Eu, am un câine Ciobănesc German.Si eu am facut la fel... El se juca cu mine si apoi m-a muscat puțin de mâna.Eu atunci i-am dat o palmă peste bot; El de atunci întruna mă muscă, si nu în joaca. Încearcă să-l pedepsești prin a nu te mai juca cu el si sa nu-l bagi în seamă vreo 5-10 minute.