| anonim_4396 a întrebat:

..Am o urgenta! ..am o catea(rasa ciobanesc german)in varsta de 1 an si nu reusesc s-o fac sa mearga in lesa! mereu ma trage dupa ea si prefera sa se "spanzure" decat sa se opreasca cand ma opresc si eu.Ce sfaturi imi dati?

4 răspunsuri:
| BiancaAlecsandra a răspuns:

Sa ai o gustare(o granula sau un biscuite ceva sa poata manca repede) cu care sa o atragi; ea va veni langa tine. dupa ce face 3-4 metri langa tine ii dai gustarea si tot asa vreo saptamana dupa care incide pumnul. degetul mare sus si apasa cu el pe aratator ca si cum ai avea o gustare apoi ea vine si dupa ce face iar 3-4m scarpin-o si laud-o dar faza asta cu degetul fa-o dupa ce o saptamana i-ai dat recompense

Sper ca te-am ajutat succes! big grin

| BiancaAlecsandra a răspuns:

Merge am vazut mai demult un videoclip de dresat cainii ciobanesc german si am incercat.
a mers impecabil big grin

| ipswich a răspuns:

Nu o forta cand vrei sa o plimbi! Incearca sa o tragi doar putin apoi te uiti in spate la ea si o astepti sa vina singura! Daca o tragi fortat, tocmai de asta nu vine, pentru ca reactioneaza repede si dupa ce a mers putin se opreste intrebanduse de ce o tragi daca ea merge. dai doar un "Start" apoi o lasi pe ea happy

| ipswich a răspuns:

Nu, alea sunt pentru caini mari. dar daca iti dai seama cum trebuie sa faci, normal ar trebui sa te asculte. nu stiu daca am fost prea explicit in raspuns, dar cred ca ai inteles ce am vrut sa iti spun.