| alessiacris14 a întrebat:

Salut am acasa o catea din rasa ciobanesc german in varsta de 2 ani si e la al patrulea val de calduri cand o pot monta si unde trebuie sa aiba loc monta multumesc anticipat

10 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
Cel mai bine intre zilele de ciclu 9-14, atunci zice ca prinde cel mai repede, oricum du-o mai multe zile la rand in perioada asta, trebuie sa prinda. O poti monta,ori la tine,ori la mascul, vezi si tu cum se simte. Sa se faca lucrul asta undeva unde e si liniste si unde nu-i deranjeaza nimeni.

p.s. cateaua mea nu face treaba decat la mascul acasa...

| alessiacris14 explică (pentru RedNose):

Asa am facut si eu si am dus-o la mascul in a 9 zi adica azi stapanii lui nu sunt acasa si au liniste din beslug ....sa vedem

| ceaiuldetei a răspuns:

Mai devreme de doi ani dacă se întâmplă, i se oprește creșterea. După doi ani, e cel mai sănătos.

Apoi, să fie în aer liber, să aibă spațiu, dar să fie, totuși, un locușor mai retras, liniștit, asemeni un parc, care să nu fie aglomerat.

Le trebuie spațiu, să alerge, să se lase mirosiți reciproc, să se alinte și așa mai departe.

| alessiacris14 explică (pentru ceaiuldetei):

Am dus-o pe teritoriul masculului stapanii lui nu sunt acasa si au si cusca si aer liber si mult loc si este ok?

| ceaiuldetei a răspuns (pentru alessiacris14):

Presupunând că nu se omoară între ei, că au mâncare și apă destulă și chef de hârjoneală, nu văd de ce nu ar merge. : )

| RedNose a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Ca sa fi sigur ca a facut ceva trebuie totusi sa-i urmaresti, din cand in cand, sa stii daca au ramas "prinsi" acololaughing

| ceaiuldetei a răspuns (pentru RedNose):

Da, sau o poți duce de 3-4 ori, ca să fii sută-n-sută : ) sigur că iese.

| RedNose a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Da,da degeaba ii duci de n ori daca nu fac nimic, se calaresc ei acolo da nu iese nimic, de aia trebuie sa stai cu ochii pe ei in caz ca vrei sigur sa ai pui

| ceaiuldetei a răspuns (pentru RedNose):

Atunci stai geană pe ei. : )

| RedNose a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Dalaughing