| Ioanarri a întrebat:

Buna TPU am un catel bichon de 4 luni i-am facut toate vaccinurile si am niste întrebări legate de el...
1.Cum sa îl invat sa nu faca în casă, si in cat timp invata sa nu faca?
-Mentionez ca stau la tara iar el ziua sta in curte si pe hol doar siara sta în camera...
2.Cum sa il curat la ochi de lacrimi?
3.La cat timp sa i fac baie?

Răspuns Câştigător
| Lejiuneanemuritoare911 a răspuns:

1. Când îl duci afară...du-l într-un loc, unde vrei tu să îşi facă treburile.şi mereu să îl duci în acelaş loc, iar după ce şi-a făcut treburile du-l în casă.
2. Sunt nişte şerveţele speciale pentru astea, de pe pentruanimale.ro ai putea să iei.
3. Cred că după ce i-ai făcut toate vaccinurile poţi să îi faci baie(cred).
Sper că te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Cand face in casa cearta-l si eventual prefa-te ca-l bati. Stiu ca e ciudat, dar si animalele au un simt al lor si-si dau seama dupa ton ca esti suparat. Cu timpul se invata singur afara.
Daca sta atat de mult in curte, ar trebui sa-i faci cam de 2 ori pe saptamana.

| Lejiuneanemuritoare911 a răspuns (pentru Adry05):

Nu prea e ok să 'apelezi' la certuri pentru simplu fapt că face în casă, dar poţi eventual să îi spui 'Nu e voie' sau să îi dai un răspuns negativ faptei pe care a făcut-o.
Dar fiecare cu părerea lui:*

| Adry05 a răspuns (pentru Lejiuneanemuritoare911):

Buna!
Certatul este ceva la figurat, trebuie sa ridice tonul pentru ca animalele nu inteleg ce le spui dar automat simt cand ridici tonul si reactioneaza. Am avut o pisica si cand ridicam putin tonul la ea imediat isi dadea seama ca a facut ceva rau si fugea.