| Steluta444 a întrebat:

am un catelusa Pittbul a implinit 3 luni ..Acum aproape are spre 4 luni si am decis ca e momentul sa o dresez ..Am decis sa nu o duc la dresor deoarece risc sa nu ma asculte cand ii dau o comanda daca se va obisnui cu dresorul asa ca am decis sa o dresez eu ..Asa ca va cer ajutorul.Ce comenzi ar trebui sa o invat avnd in vedere ca este Pittbul?
Va rog sa imi da-ti clipulete de pe YouTube cum o sa o dresez sau anumite site-uri pe care te invata cum sa dresezi caine Pittbul sau puteti sa-mi spuneti voi ce ati facut din propria experienta daca detineti un caine Pittbul.
Inca ceva cateodata este putin cam neascultatoare am auzit de la cineva ca ar trebui sa o lovesc cu o bota sau cu ceva care sa nu provoace rani sau etc. dar totusi sa o doara ( gen o bota ) credeti ca este okei asa sau sa recurg la alte metode? Nu vreau sa creada ca ea este sefa deci va rog sa ma ajutati va multumesc din suflet

1 răspuns:
| Lina1993 a răspuns:

E o prostie sa crezi ca daca o duci la dresor, nu te va mai asculta cu tine. Pai iti dai seama ca in felul asta, nimeni nu ar mai platii dresorullaughing dresorii antreneaza special animalul sa asculte la comenzile oricui, doar din asta traiesc, ce rost ar mai avea meseria lor daca i-ar asculta doar pe ei cainii? informatia pe care ai auzit-o tu, e complet eronata. In al doiea rand, te rog mult de tot nu te apuca de capul tau sau doar din sfaturi auzit pe TPU. cCel mai bine este sa intrebi medicul veterinar, sau la un magazin de animale, sigur o sa iti dea sfaturi si recomandari. in al treilea rand, animalele NU se dreseaza prin frica. Amentirea si bataia le face rau pe termen lung, animalul nu se va mai simti atasat de tine ci infricosat. Noroc!