| dnsmnl a întrebat:

De aproximativ 5 ani, am o broasca testoasa de Florida ( cu tample rosii ). Acum o zi, i-am dat ceva mai multa mancare decat de obicei, iar el a mancat-o pe toata. Ieri a stat cu gura deschisa ceva vreme, nu prea s-a miscat, a avut gusa umflata. Astazi nu mai deschide gura, dar are abdomenul umflat. Este oare din cauza excesului de hrana, sau e bolnav? Ar trebui sa il duc la veterinar? Astept raspunsuri din partea unor proprietari de broaste testoase de Florida. happy

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa fii proprietar de broasca testoasa ca sa iti dai seama ca a mancat prea mult.Mai ales ca s-a si umflat.Du-te cu ea la veterinar sa nu faca blocaj.

| KinderBeeeib a răspuns:

Buna.Eu am avut vreo 5 broscute de Florida big grin!
Nu ii mai da asa multa mancare caci vei avea aceasta problema mereu.E clar ca a mancat prea mult sad. Uita-te pe internet la o dieta a broscutelor (un fel de program al mancarii) sau fa-i chiar tu unul si respecta-l.Dai de mancare la anumite ore ca sa nu faca un obicei din aceasta "boala".

Acum despre problema prezentra nu prea am ce sa spun decat sa il duci la o clinica veterinara in care sa ai mare incredere deoarece nu toti veterinarii sunt asa buni si e mai bine sa il duci la o clinica.Intereseaza-te si cumpara-i niste vitamine.

Mie mi s-a intamplat cu una din broscutele mele aceeasi problema si am dus-o la un veterinar excroc (nu dau nume) care mi-a dat niste tratamente inutile (scuze de cuvant) care nu au facut nimic decat sa o omoare crying. Nu trebuie sa ai incredere in toti veterinari asa ca du-o la clinica caci e mai de incredere. Succes! Funda?

| MasKatUl a răspuns:

EU AM AVUT UNA. Si mie mi s-a intamplat. Poate fi din cauza ca a mancat prea mult. Din fericre...la mine a facut blocaz si a trebuit sa o duc la veterinar...dar a supravietuit. Acum e linistita in parcul minucipal din orasul meuhappy