| ILoveSummerTime a întrebat:

Deci... In primavara sora mea imi va da un Yorkshire Terrier puiut. Si as vrea de acum sa stiu cam tot. Ce trebuie sa ii dau de mancare? (Am auzit ca sunt foarte sensibili. E adevarat?). Si... Cam cum sa il ingrijesc. Vreau si cateva nume (Va fi femela).
Dau funda:*

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Puiul trebuie luat de langa mama de la minim 6 saptamani, dar eu zic ca 8 saptamani este cel mai bine, pana la varsta aceasta este important sa stea cu mama fiindca e o parte din socilizarea lui.
De la 6 saptamani incep deparazitarile si vaccinurile, iar pana la terminarea schemei de vaccinare nu ai voie sa scoti catelul afara, ultimul vaccin se face cam la 3 luni+ inca 7-10zile pentru a se imuniza catelul.
ALIMENTATIE:
-doar hrana superpremium(royal canin, acana, pro plan), daca nu ai buget mare poti cumpara BOSCH, o hrana premium, dar buna. PEDIGREE este cea mai proasta hrana pentru caini.
-e bine macar pana pe la 8-9 luni sa ii dai hrana superpremium, sa aiba un start bun, apoi poti sa treci pe BOSCH, chow-chow(hrana premium)
-daca doresti sa-i dai si mancare gatita eu zic sa ii dai dupa 8-9luni,dar zic ca e mult mai bine cu boabe fiindca esti mai comod; cat e pui mananca mai putin dar cand o creste in fiecare zi trebuie sa-i faci oala lui cu mancare ca nu are voie tot ce mancam noi(ex: cartofi, ceapa)
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/iepure; supa cu legume si carne/organe
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi,
-sa nu-i dai niciodata oase de pui

Sunt la fel ca orice caine, nu sunt mai sensibili.

1 răspuns: