| Gabytza123 a întrebat:

Buna TPU din cate am inteles ca o pereche de perusi sa se imperecheze trebuie sa cumpar sau sa fac un fel de casuta pe care sa o pun in interiorul coliviei, intrebarea mea este cum as putea face o casuta pentru papagali adica dimensiunile necesare, din ce material si ...alte detalii

4 răspunsuri:
| MarianM8777 a răspuns:

Pai.da nu e neaparat sa le cloceasca daca nu vrei pui...dar daca nu vrei pui at de ce sa se imperecheze?

| MissJJ a răspuns:

Nu e vorba de o casuta, e vorba de un cuib special pentru perusi.O gasesti de cumparat in pet shop-uri. Inca un lucru, daca vrei sa-i imperechezi, ai nevoie de un al treilea perus, pentru ca femela trebuie sa aiba de ales dintre cei doi ca sa poata reproduce.

| Raluca2121 a răspuns:

In primul rand ai nevoie de o colivie mare unde sa poti baga casuta.Casuta,o poti construi din lemn dar slefuit bine pentru a nu avea aschii si sa fie destul de mare casuta pentru ca amandoi papagalii sa poata intra in ea(inclusiv puii care vor iesii la un momendat din oua). Inauntrul casutei pune un cuib facut din ceva moale si calduros(nu neaparat), cuibul il poti face si din niste betigase(ca in natura dar este cam complcat dupa punctul meu de vedere). Casuta trebuie sa faci cumva sa o agati de barele custii.
Din pacate perusii cred ca se vor speria de ea.
Si nu e neaparat
sa aiba ceva in care sa stea sa le cloceasca(ouale). Fetita mea, care acum a murit s-a imperecheat cu papagalul mascul al unei prietene fara sa stiu si intr-o zi m-am trezit cu oul laughing, dar nu la clocit din pacate sad
Noroc! Funda te rog big grin