| Alexutzica a întrebat:

Eu,de la un timp imi doresc un caine,enorm de mult. Fiecare copil din clasa mea,are cate un animal de companie. Eu sunt singura la parinti,asa ca imi doresc si eu o companie[amic] cu care sa stau, sa am grija de el. Eu am o suma de bani, destul de mare...Cu care as putea cumpara un catel Si eu ma gandesc daca imi iau un caine, voi deveni mai responsabila. Stau la bloc. Nu imi doresc un labrador, unul micut...Bichon. Orice catel mic. Va rog,ma puteti ajuta? Cum as putea sa ii conving? Cel mai bun raspuns primeste funda. SCUZATI categoria,dar vreau repede niste raspunsuri. Multumesclove struck. Raspunsurile gen:"Nu ai nevoie de un caine"..." Nu iti trebuie",si chestii din astea, va rog, pastratile pentru voi! :*

5 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună,Alexandra!
păi,în primul rând, trebuie să le arăţi că eşti responsabilă. adică:
spune-le că tu vei fi atentă să nu facă mizerie sau dezordine.că tu îl vei dresa..pe scurt:că tu te vei ocupa de el.
Apoi,i-a câteva coli de hârtie,caută pe internet informaţii despre căţeluşi, scrie-le, şi memorează-le.du-te la ei, şi spune-le că te-ai documentat, şi o să ştii cum să te ocupi de el.
(informaţii poţi găsi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2ine
şi despre bichon, dacă vrei să îţi cumperi:
http://cel-mai-bun-prieten-al-omului.blogspot.com/......ginar.html
).
la urmă, spune-le că nu va trebui să plătească ei, pentru că ai tu bani.
şi, sper să funcţioneze! să îţi trăiască (,)căţeluşul şi baftă!:)

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Buna! Roaga-i in fiecare zi si trebuie sa le arati ca esti responsabila! Spala vasele, du gunoiul la mine a mers!

| AnonimKidd a răspuns:

Daca vrei un caine trebuiec sa faci niste sacrificii:1.sa te scoli cu noaptea in cap(la 6 dimineata)sa duci catelul la plimbare
2.sa ai o situatie buna financiara(eu am caine chow chow si medicul veterinar mi-a spus sa-i dau mancare Royal Canin care e 18-22 lei/kg si vaccinurile care te costa in jur de 100 lei)
3.cand e puiut o sa-ti roada tot de prin casa(ceea ce sa nu-l lasi sa faci)
4.o sa lase par si trebuie sa faci curatenie
5.cand e puiut nu-l poti scoate afara pana la 4 luni(fiindca ii trebuie vaccin de 4 luni, deoarece fara acest vaccin se poate imbonlavii) deci prin urmare va trebui sa-i suporti micile accidente
6.va trebui sa-i cumperi : lesa, zgarda, jucarii etc...
7. lectiile de dresaj
Daca poti face aceste sacrificii poti merge la parinti si sa-I intrebi care ar fi motivul pentru care nu-ti iau caine? Atunci ei ti-l zic si tu le spui sacrificiile pe care ti le asumi.Si eu am caine, si stiu cum este.

| Pituc_Diana-maria_1994 a răspuns:

Eu am o multime de animale 2 pisici 2 caini 4 iepurasi si un acvariu am avut si papagali sunt sigura ca daca le arati ca vei fi responsabila si vei avea grija de viitorul catel iti vor da voie sa-ti iei
unu

| oarmax98 a răspuns:

Eu as da un singur raspuns.Cum am facut si eu.Am inceput sa invat bine la scoala si sa le arat parintilor ca sunt responsabil.Asa ei mi-au luat un Bichon si acest Bichon a mai facut un catel. Sper ca raspunsul meu sa iti fie de ajutor. P.S: Vezi ca daca stai la bloc sa nu iti dai cainele la facut copii.