| EmiliaVasile1801 a întrebat:

Bună, TPU. În luna decembrie, am adoptat o pisicuță de la un centru. Totul a fost bine până acum, e deparazitată ( cu Milprazon, o pastilă), ba chiar pe 5 i-am făcut al doilea vaccin. Ieri i-am schimbat mâncarea, am trecut pe o firmă mai puțin renumită, însă în seara asta...a vomitat. De 3 ori. Prima dată, a vomitat mâncare nedigerată. După a început chinul. A vomitat niște paraziți albi, lungi și foarte subțiri. Îmi e frică să îi spun mamei, fiindcă ea e pediatru și se sperie foarte tare, fiindcă am și un frate mai mic cu 15 ani, el are doar 3 ani și îi e teamă să nu ia și el viermișori. Ce să fac? Ce fel de paraziți ar putea să aibă? Țin să menționez că pisica are doar 4 luni.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Când a fost făcută deparazitarea?
Deparazitarea se face la 3 luni.
Poți merge la veterinar că există și injecții in loc de pastile.

| EmiliaVasile1801 explică (pentru Catrice):

Deparazitarea a fost făcută la începutul lui decembrie, în data de 2

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Mergi la farmacie si spune ca te-a trimis tatal tau sa cumperi pentru doi adulti decaris
si nu cumpara alt ceva
ia tu o pastila
si dai si pisicii o pastila

apoi peste x zile cat scrie in prospect 2 saptamani cred trebuie sa mai iei cea de a doua pastila de decaris
si trebuie sa mai dai si pisicii cea de a doua pastila de decaris

DAR MAI BINE SPUNEI MAMEI TALE CA E POSIBIL SA AI SI TU SI TOATA FAMILIA!

parazitul ala se chema TENIA

daca nu te tratezi de el la timp o sa creasca ca un sarpe prin tine care o sa te mănânce de viu si nu o sa mori ca el creste incet
dar o sa te chinui ca o sa fie infipt prin toate organele
si o sa aiba multe capete si o sa fie multi paraziti dinastia
si este ca râma ii tai un cap ii creste altul
si pana la urma dupa sute de operatii airea sa mai taie din viermii din tine
o sa ajungi sa mori in chinuri groasnice de la atatea operatii facute mereu saptamanal o sa trebuiasa sa mai te opereze

MAI BINE II SPUI MAMEI TALE
CA SI EU AM CEVA CUNOSTINTE DE MEDICINA SI DACA COPII MEI MI-AR SPUNE ATA AS DEPARAZITA PISICA

si as deparazita si copilul

plus că aș curăța toate lucrurile prin casa

nu prea ai cum sa ii ascunzi pentru ca daca se imbolnaveste mama ta si imbolnaveste la rândul ei copii care ajung să moară

dacă duce parazitul la mai multi copii la servici
si pe urmă miliția ajunge să facă anchetă epidemiologică prin laboratorul de criminalistică
o să ajungeti cu totii la pușcărie si amendați si fără casă sî cu serviciul pierdut pe viata
adica nu e de joaca cu asa ceva

cum ar fi sa ascunzi treaba asta apoi sa afli ca au murit niste copii din cauza ca tu ai ascuns treaba asta
si o sa te bânbtuie ideea toata viata
chiar si când o să ai si tu copii tăi o să te gândești că ai ascuns
si nu o să mai poti gandi nimic alt ceva
pentru ca tot timpul o sa te gândesti si peste 20 de ani la faptul ca ai asucuns treba asta
si o sa tii para rau
si o sa vrei si tu sa te mai poti gândi si la alt ceva
si o sa vrei si tu sa poti sa te odihnesti sau sa dormi si o sa fii stresat tot timpul si o sa iti reprosezi toata viata ca ai facut greseala sa ascunzi!

| EmiliaVasile1801 explică (pentru zilog):

Aceia nu erau paraziți, erau doar resturi alimentare. S-a uitat și mama și a spus că nu sunt decât niște paste, pisicuța înainte să o luăm cam asta păpa, și am zis să mai diversificăm, că s-a săturat de bobițe.
Mulțumesc pentru sfat!