| Ana1234567123 a întrebat:

Mi-am luat un pui de ciobanesc german...I-am facut vaccin,i-am luat pastole pentru viermi, zgarda.ce ar mai trebuii sa fac, pentru a creste mare si frumos? Ce mancare ar trebui sa îi dau?

Răspuns Câştigător
| Clauvdgg a răspuns:

Sa ii dai mancare de caini.
Dar si legume ca sunt foare sanatoase. ( ii poti da ciorba ) sa nu ii dai prea multa paine.
Eu ii dau si calciu si vitamine.
Bafta!

| Ana1234567123 explică (pentru Clauvdgg):

Thx deci nu doar granule ci si resturi

| Clauvdgg a răspuns (pentru Ana1234567123):

Aaa!
Si nu ii dau carne sau grasimi. Pentru ca se pune tot pe ea ( catea ) si ii cade parul ramane chiala straight face
Nu ii dai nici oase.
Hai de cateva ori pe an, oase de porc ( dar nu de pasare )
Si mancarea de caini are mult calciu. deci sa ii dai dimineata o portie doar, ca daca nu se pune pe ea grasime si ii cade parulwinking

3 răspunsuri:
| AlexandraGabriellaLova a răspuns:

Hranirea adecvata a cainilor in functie de rasa:

Exista multe si variate tipuri de hrana pe piata, dar nu toate sunt bune sau potrivite pentru cainele tau. Este foarte important sa stabilesti ore fixe pentru hranirea cainelui si sa nu i se permita sa manance mai mult de 10 minute. Dupa scurgerea celor 10 minute, bolul de mancare trebuie luat din fata cainelui. Cainii nu au la fel de multe papile gustative ca oamenii si, de aceea, nu se poate spune, in apararea loc, ca "savureaza" mancarea.
Daca hrana cainelui este lasata constant in bolul de mancare si acesta ii este la indemana, cainele va invata sa fie mult mai selectiv cu hrana sa, devenind mofturos. Cainele trebuie obisnuit de mic cu un anumit tip de hranire si cu faptul ca stapanul are dreptul sa ii ia hrana din fata, oricand, fara sa riposteze. Daca acest "dresaj" va fi facut inca din primele saptamani de viata, va ajuta la prevenirea problemelor de comportament la maturitate.
Puneti urmatoarea intrebare: "Daca imi pun mana in mancarea cainelui, in timp ce acesta manaca... ce va face?". Daca raspunsul este - Nimic! felicitari! Daca raspunsul este :Va latra, isi va clantani dinti si chiar va musca! atunci ai o problema. Din fericire, nu este o problema de nerezolvat. Trebuie sa iei in considerare urmatoarele:
Atunci cand cumperi hrana pentru caine, alege tipul care ti se pare cel mai atragator ca aspect? Il alegi pentru ca miroase mai frumos decat alt produs?
Ideea de baza este: tu preferi aceasta marca. Cainelui nu ii pasa catusi de putin! Atata timp cat este hranit, el este fericit.
Desigur ca nu este gresit sa alegi un produs alimentar care corespunde preferintelor tale, atata timp ca corespunde necesitatilor alimentare ale cainelui. Hrana/carnea conservata
Pe piata exista diverse conserve pe baza de carne in sos, pe baza de peste sau alte produse pe baza de carne. Bogate in proteine, de obicei sunt amestecate in hrana cainilor, pentru a le oferi o dieta echilibrata. Hrana semi-umeda completa:
De obicei, aceasta contine de pana la patru ori mai multe calorii per gram decat mancarea conservata. De aceea, trebuie administrata in cantitati mici. Exista doua avantaje ale acestui tip de hrana: sunt complet inodore si contin mai putine reziduuri nedigerabile de caine. Unele tipuri de hrana completa trebuie, totusi, rehidratate cu apa. Un bol cu apa trebuie sa fie la dispozitia cainelui atunci cand i se administreaza astfel de hrana, pentru ca va simti nevoia sa bea mai multa apa.

Alte forme suplimentare de hrana:
Biscuitii:
Biscuitii sunt bogati in grasimi si carbohidrati. Ca si pondere, contin la fel de multe calorii ca si hrana completa. Nu uita sa incluzi aceste calorii atunci cand calculezi necesarul zilnic al unui caine.
Guma (oasele spciale):
Aceasta permite cainelui sa isi antreneze dintii si gingiile si este necesara pentru o buna igiena dentara. Contine foarte putine calorii si poate chiar preveni mestecatul distructiv al moblilierului, pantofilor, papucilor, etc.
Delicatesele:
Aceste gustari sunt utile ca si recompense in dresaj, dar sunt foarte bogate in calorii si trebuie sa fie incluse in calculul caloriilor. Nu trebuie sa exagerezi cu folosirea acestor alimente, deoarece cainele poate castiga semnificativ in greutate, iar dresajul poate avea de suferit.
Carnea si legumele crude:
Carnea si legumele proaspete sunt si ele bune pentru cainele tau. Ca si regula generala, alimentele care sunt echilibrate pentru oameni sunt, probabil, echilibrate si pentru cainele tau. Grasimile animale nu sunt la fel de daunatoare pentru caine pe cat sunt pentru om, pentru ca el le proceseaza intr-o maniera diferita, sau pur si simplu trec prin sistemul lor, in functie de tipul de grasime.
Fundita? happy