| Deasonyka a întrebat:

Mi-ati putea spune care este diferenta dintre rasa "spitz pitic" si "pomeranian"? Si pretul fiecarei rase.Va multumesc!:* Rog sa îmi răspunda cineva care deține personal aceasta rasa sa îmi de-a multe informații despre aceasta! Cam ce mănâncă,la cat se estimează costurile de întreținere a unui astfel de câine pe lună? Neapărat trebuie să îi dau boabele cele mai scumpe de la Royal Canin? As vrea sa îl învăț și cu mâncare de casa nu se poate? Referitor la par, lasă par mult? Spitz Pitic și Pomeranianul au blana la fel? Ambii poți fi tunși gen BOO? Mănâncă mâncare de casa? Cei care dețineți un astfel de câine ce fel de bobițe ii dați? Ce preț au? Cat ajung in medie costurile într-o lună? Va mulțumesc din suflet

1 răspuns:
| Pyromaniac a răspuns:

Pomeranian Spitz pitic este rasa japoneza al cainelui Pomeranian Boo sau Pomeranian normal. Nu conteaza ce mancare uscata le dai cat timp este pentru caini mici, Pot fi tunsi amandoi tip Boo, Mananca mancare de casa dar i se poate face rau la stomac de la ea, Eu ii dau la al meu Mancare Royal Canin dar nu cea mai scumpa dintre ele pentru ca unde locuiesc eu nu gasesc alta in afara de pedigree. Lasa par mult cand tragi de parul lui altfel lasa putin, Eu il hranesc cu mancare Pentru caini Juniori de la Royal Canin (imi iau cu 42 ron 1.5 Kg, poti sa imi dai msg privat pentru link spre mancarea folosita de mine, intr-o luna cam 160 de ron.), Trebuie sa ii acorzi destul de multa atentie si sa il duci la plimbare in lesa afara in fiecare zi (aproape), sa il tii in casa, Sa il duci la microcipat, vaccinat ( obligatoriu de lege), Pasaport ( daca vrei sa il duci cu avionul, autocarul, trenul. ( cu masina personala nu trebuie ) Eu am dat cam 500 lei pentru toate astea la un prieten veterinat ( probabil costa mai mult putin dar nu va si exagerat). Eu am platit 4000 lei aprox. pentru ca e adus din america + accesori. Poti cumpara din Romania de pe olx cu 800 ron respectiv 600. Cu pasaport, microcipat, vaccinat ajungi la 1000 ron daca nu are deja. Sper ca te-am ajutat! Detin unul din vara asta.