| Pufu a întrebat:

Fani ai catelusilor, mi-ati putea spune care este diferenta dintre rasa "spitz pitic" si "pomeranian"? Si pretul fiecarei rase.Va multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| music4ever a răspuns:

Tara de origine

Germania
Aptitudini

Animal de companie.
Dimensiuni

Inaltimea la nivelul greabanului pentru varietatea Pomeranian pitic este de 18-22 cm, iar pentru Pomeranian-ul mare de 23-28 cm.
Blana

Acesti caini au blana formata din par lung, ridicat, cu un strat inferior gros.
Culorile acceptate sunt alb, portocaliu, negru, maro sau gri simplu.
Ingrijirea necesara

Blana trebuie bine pieptanata la fiecare trei saptamani si apoi usor periata.
Daca folositi un pieptene prea des sau il pieptanati prea frecvent, puteti afecta integritatea stratului inferior.
Caracter

Acest caine este vioi, galagios, poate putin cam prea curajos, inteligent, dornic sa invete, foarte loial stapanului si familiei sale, vigilent, energic, cu o natura placuta.
Dresaj

Invatati acest caine de timpuriu ca poate latra de cateva ori cand suna soneria sau cand intra musafirii, dar nu mai mult. Fiti foarte consecventi cand vine vorba de acest lucru.
Pomeranienii sunt, in general, foarte usor de dresat, deoarece sunt atat de inteligenti si dornici sa invete.
Comportament social

Prea multa atentie din partea copiilor ii pot face pe acesti caini sa devina nervosi. In general, ei se inteleg bine cu alti caini si alte animale din gospodarie. Unii dintre ei cred ca sunt mult mai mari decat in realitate si nu ezita sa atace un caine mult mai mare. Trebuie sa ii protejati de ei insisi.
Exercitii

Ambele varietati sunt fericite cu plimbari scurte si le place sa se joace in gradina, dar pot merge foarte mult fara sa oboseasca.
asata e la pomerian iar la spitz pitic ebig grinimensiuni

Inaltimea ideala la nivelul greabanului este de 32 cm, dar si inaltimi de 29-36 cm sunt acceptate.
Blana

Acest caine are blana formata dintr-un strat inferior gros, iar stratul exterior format din par lung si ridicat.
Spitz-ul pitic poate fi alb, negru, maro, portocaliu sau gri.
Ingrijirea necesara

In perioada de naparlire va fi necesar sa periati cainele in mod regulat pentru a inlatura parul mort si desprins.
In restul timpului, acest lucru nu trebuie facut prea des pentru a nu se afecta stratul inferior.
Caracter

Cainii din aceasta rasa sunt galagiosi, loiali stapanului si familiei, vigilenti si greu de pacalit cu mita, nteligenti.
Dresaj

Spitz-ul pitic intelege repede ceea ce i se cere de la el. Acest lucru face ca dresajul sa fie usor. In cazul in care cainele dumneavoastra se dovedeste a fi unul dintre aceia care adora sa latre ar trebui sa ii invatati sa nu faca acest lucru chiar asa des.
Comportament social

Acesti caini se inteleg bine cu alti caini si cu copiii. Lasati-I sa se obisnuiasca cu pisicile inca de timpuriu. Strainii vor fi anuntati intotdeauna cu latraturi.
Exercitii

Cainii din aceasta rasa au o nevoie medie de exercitii si, in mod normal, se vor adapta circumstantelor familiei.
iar preturile:pomeranian:Mult.Rasa este foarte rara, cam 1000-2000 euro.sau 600euro nu sun sigura iar spitz pitic:cam tot atata npc sper ca dai si funda