| Maria897 a întrebat:

Buna TPU! O cățea poate să rămână gravidă fără să vrea ea adică nu știu cum să spun sunt foarte stresată pentru cățeaua de la bunici, iar bunica mea mai are 3 câini si cățeaua rămâne des gravidă (de 3 ori pe an) și voiam să intreg dacă e "violata" sau ea vrea asta.(o să o ducem la sterilizat la anul)

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal că vrea ea.

| mi25 a răspuns:

Animalele au cicluri si ele. Nu pot sa ramana gestante decat in perioada cand sunt "in calduri" si atunci este din vointa lor. Nu am auzit pana acum de animale violate de masculi din specia lor.

| Eireann a răspuns (pentru mi25):

Delfinii tineri se asociaza in grupuri intre 4 si 20 de indivizi si captureaza o femela pe care o agreseaza si violeaza timp de cateva zile, uneori chiar saptamani. Au obiceiul si sa violeze pui de foca si sa ii omoare in bataie, lovindu-i cu putere cu coada.

| Sophieka a răspuns:

De multe ori se intampla sa fie violate...Tu ai vazut vreodata cat sunt de stresate si agasate catelele in calduri de catre masculi? Si cum ajung unii masculi sa se omoare intre ei pentru o catea in calduri?

Voi nu va ganditi la ea cat sufera si prin aceste calduri, prin actele sexuale care pe ei ii dor, nu e ca la noi, la oameni...La durerea nasterilor si la cresterea puilor?

De ce va bateti joc de ei si nu ii sterilizati? Nu va e rusine in 2023 sa permiteti asa ceva?

| Maria897 explică (pentru Sophieka):

Cățeaua este la bunica mea și ea nu prea poate sa o ducă la sterilizat dar părinții mei vor sa o ducă la vară când mergem acolo, noi mergem de 3 ori pe an acolo pentru ca facem 6 ore, iar de câte ori am fost ea umbla după câini, acum eu nu știu.

| Sophieka a răspuns (pentru Maria897):

In astea 3 ori pe an cand mergeati in vizita, o puteati duce pe catelusa...Dar nu prea v-a interesat... Pacat!

| Maria897 explică (pentru Sophieka):

Pai asta vrem acum când mergem in iulie să o ducem.

| Motherlode a răspuns:

Ea vrea asta, este in natura lor sa isi dorească sa se reproducă happy