| Giulia97Anna a întrebat:

Ofer FUNDA! Am gasit azi un pisoi abandoat, are in jur de 3-4 luni.Iar acum mai pe seara am observat ca are abdomenul umfalt.Cu siguranta ca nimeni nu i-a facut vreo deparazitare sau un vaccin.Eu ma gandeam ca are legatura cu parazitii intestinali.Asa ca ma gandeam sa ma duc maine la farmacia veterinara sa-i iau niste pastilute.Si sa cer mai multe detalii despre vaccin.Si pe langa asta a mancat foarte mult si a baut foarte multa apa.Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pastiluța antiparazitară e necesar să i-o administrezi, chiar obligatoriu. Mai ales că e puișor, deci predispus paraziților intestinali. Apoi, poți să-i faci și vaccinurile și vei avea un pisic sănătos și frumușel. Abdomenul se poate umfla și din cauza paraziților, și din cauza unei mese îmbelșugate. Fiind pui, trebuie să-i dai mai puțină mâncare, de mai multe ori pe zi, nu totul dintr-o dată, fiindcă animăluțele mănâncă în neștire, iar apoi vomită.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Du-l la un veterinat ( dupa o verificare amanuntita, o sa ii puna diagnosticul), nu ii dai pastile de capul tau, poate nu are viermisori. E bine ca are pofta de mancare, inseamna ca se simte bine ( abdomenul umflat poate sa fie si de mancare). Si te felicit ca ai grija acum de el.