| Miranda27 a întrebat:

Pe 30 imi duc cele doua pisici la sterilizat (femela si mascul), am citit o multime de site-uri despre sterilizare si tot felul la pisici, dar tot mi se pare cam greu. Adica am auzit ca dupa operatie pisica se catara peste tot, vrea sa isi traga firele, face pe ea (poate) inainte sa se trezeasca din anestezie... deci nu stiu, vreau cele mai importante sfaturi concrete, din experienta, nu de pe site-uri. Chiar trebuie sa stai cu pisica asa de mult timp ca sa nu faca prostii? Vreau si sfaturile voastre! Multumesc! happy

11 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
Eu am avut o pisica,am sterilizat-o si iti spun ca era la fel de nebuna ca si inainte,nu s-a schimbat absolut deloc.
Dupa anestezie va fi ametita cateva ore bune pana isi revine. Stiu ca nu am avut voie cateva ore sa-i dau sa manance, dar asta intrebi cel mai bine pe doctor.
Este o operatie usoara, nu ai de ce sa-ti faci griji. Ei se vor comporta ca inainte, doar masculul va fi mai linistit si nu va mai marca peste tot, in schimb la femela nici o schimbare. Daca nu stai la bloc nici cu ingrasarea nu vei avea probleme.

| Kriss96 a răspuns:

Nu e greu deloc. Iti zic atat din experienta mea,cat si a altora. Operatia este usoara si fara riscuri. Pisica nu o sa se catere peste tot si nu o sa-si traga firele. Ce ai citit tu era despre pisici care asa se comporta tot timpul! Asa e firea lor! Si face pe ea o data sau poate nici atat. Depinde cand se trezeste din anestezie. Hai ca nu mori daca fac pipi pe ei o data in viata. Oricum cand ajungi cu ei acasa nu-i trantesti pe parchet! Le pui si tu pe ceva (paturica, prosop) ca sa le fie cald, sa nu raceasca si sa se simta bine.
Firele sunt facute altfel acum. Se absorb singure, iar pisicuta nici nu le simte. Cand da de ele in general le lasa in pace. Sa fim seriosi! Nu sunt tampe!
Sterilizarea este un pas foarte important in viata felinelor, iar acest pas nu trebuie ratat.
Iar pufosenie4427 vrea doar funda. Stai linistita ca nu vomita. De ce sa vomite? O sa trebuiasca sa le dai mancare mai usoara cateva zile. Probabil vet-ul o sa-ti recomande ceva. In orice caz exista mancare pentru pisici sterilizate de la Royal Canin. Sper ca nu le hranesti cu Whiskas, Kitty Cat sau Frieskies.
Dar nu insista cu mancarea pentru pisici sterilizate. Da-le o saptamana maxim. Asa este indicat! Pentru ca e uoara! Insa nu strica sa le mai dai si dupa aia de 2-3 ori pe luna. Eventual poti sa le iei biscuiti de pisici sterilizate.

| M0na02 a răspuns (pentru Kriss96):

Buna!
As dori sa te contrazic, in acest moment lângă mine am pisica sterilizată, cu ate normale ( aici decide doctorul dacă e operație normala sau cu ate ce se absorb) și depinde de caracterul pisicilor, de exemplu a mea face destul de urat, și-a schimbat comportamentul, sare foarte mult, se cațără. și din aceste motive azi noapte a trebuit sa ma întorc cu ea la cabinet deoarece pe cămașa postoperatorie am găsit pete de sange, de vomat numai zic, mi-a vomat in prima și a doua zi. Chiar și cu mâncare de pisici sterilizate cum spui tu. Acum depinde de pisica cum reacționează.
Multumesc!

| maturgrizonat a răspuns:

O solutie, dar mai costisitoare este sa cauti un cabinet care ofera si gazduirea animalelor.
O lasi pe mana lor si o aduci acasa (in 4-5 zile) practic vindecata!
SI CU PURECI DE LA TOATE anumalutele de la cabinet!

| Lia340 a răspuns:

Salut! Am o pisica acasa, e femela si am dus-o la sterilizat anul trecut nu s-a comportat deloc bizar dupa. Parea ca nici nu-i constienta nu am avut pobleme cu asemenea lucruri, poate e posibil dar a mea n-are nici acum nimic! Trebuie sa mentionez ca nu e de rasa, e maidaneza alba cu gri laughing in fine... Bunica mea a avut si ea un motan persan pe care l-a castrat, la inceput era foarte agresiv, dar dupa cateva zile a revenit la normal, ciudat e ca nici macar nu mai incerca sa se imperecheza... Cam asta a fost cu pisicile mele, sper ca te-am ajutat!

| Lia340 a răspuns:

P.S. Daca ii dai pisicii o jucarioara, gem de ata, globulet sau altceva nu mai da prea multa atentie firelor.

| pufosenie4427 a răspuns:

Pai vomita mult, si daca vrei sa nu isi rupa firele de la operatie incearca sa le didtragi atentia. Uneor vor mai sta nemiscate cu ochii deschisi dar sa stii ca atunci cand fac asta ele de fapt dorm si vor fi mai somnoroase.De-abia vor umbla... fundita?

| RedNose a răspuns (pentru pufosenie4427):

Doar minciuni! speri lumea degeaba.

| Mădă1401 a răspuns:

Buna! Parintii mei au sterilizat pisica noastra, o pisica siameza si nu i s`a intamplat nimic! Adica 2-3 zile a ost putin cam suparata, dar dupa a inceput sa manance si si-a revenit! Nu va face nci un fel de probleme, te asigur! :*
Funda? puppy dog eyes

| Miranda27 explică (pentru Mădă1401):

Si i-ati dat mancare speciala pentru pisici sterilizate pe urma?

| Mădă1401 a răspuns (pentru Miranda27):

Nu!