| Callme a întrebat:

Pentru cei care au acvariu de pesti.
Stiti acele decoruri gen barcute sau comori pe care le puneti pe fundul acvarilui, pai la mine s-au inegrit.si le spal bine dar negreala nu se duce. s-a impregnat in ele. aveti vreo idee cum sa le spal mai bine? ( am incercat si cu sapun sau sampoon si cu un burete tare si cu o periuta de dinti)

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Scuza-ma, renunta la toate prostiile alea, ce sunt recomandate de comercianti, sa le pui in acvariu, pune plante si atat. Smecherii de comercianti, stiu ce sa puna in apa, pentru a nu se innegri figurinele, dar noua nu o sa ne spuna niciodata, ca sa nu le facem concurenta. Pune obiecte din sticla, ce reprezinta "chestii" marine, vor fi mai frumoase si vor lumina interiorul acvariului, dar fii atenta nu-l aglomera, nici chiar cu plante.

In alta ordine de idei, ma bucur de cunostinta, Elena... Elena, incantata!
Elena - Stavechiul nume Helene este explicat de unii prin grecescul helane (torta, faclie, dar si prin foc sacru, la sarbatorile numite Heleneia, dedicate zeitei Artemis), iar de unii prin grecescul Helle (lumina arzatoare a soarelui), cu presupunerea ca Helena ar fi fost o straveche divinitate indo-europeana a luminii solare. Daca in lumea pagana cea mai faimoasa purtatoare a acestui nume a fost Elena din Troia, in lumea crestina cea mai vestita Elena este mama imparatului Constantin cel Mare (descoperitoarea la Ierusalim a crucii lui Hristos), care a murit in anul 327. Prenumele Elena continua sa fie, alaturi de Maria, cel mai raspandit nume femeiesc, din lumea crestina.
Hai, noapte buna!

| Callme explică:

Dupa ce le spal cu sampon si sapun, sa stii ca le sterg super bine si dupa mai si fierb ornamentele, deci nu face rau pestilorhappy

| NitrowsDwt a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa pui acel ornament inapoi in acvariu daca l-ai spalat cu sampon sau sapun fiindca le poate face rau pestilor.Si mie mi se intampla numai ca la mine sa face verdelaughing.Si geamul se face verde si nu stiu de ce:-s.Pentru ca plantele din acvariu sunt din plastic si nu ar trebui sa se murdareasca asa x-(. Documenteazate de pe un site.

| NitrowsDwt a răspuns:

Elena eu le-am pus 3 palnte pentru ca am 3 pesti grazivi.Si am vrut ca macar vreo 2 pui sa se salveze in acele plante.Intr-o zi am vazut un pui dar cand am vrut sa-l iau din acvariu sa il pun separat s-a speriat si a fugit iar apoi sigur l-a mancat un peste pentru ca am dat toti pestii afara din acvariu(le faceam curateniehee hee.Si nu am mai vazut puiullaughing.