| CronichMan a întrebat:

Recent am cumparat o pereche de porumbei voiajori au conditii foarte bune nu au nicio boala dar nu se imperecheaza ii am de vreo saptamana cam asa cand ma duc pe langa cusca porumbita canta uneori si porumboiul. ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Lucky8 a răspuns:

Daca ii ai de o saptamana nu te astepta sa se imperecheze deja. In primul rand lasa-i sa acomodeze unul cu celalalt inclusiv cu noua cusca le ia cam o luna doua iar perioada lor de imperechere este in m, artie iar in aprile se ingrijesc de oua in mai intarca in iunie puii se dezvolta iulie tot crestere in august naparlire intensiva in sept pregatirea trierilor in octombrie inceperea examinari in noiembrie selectionarile si odihna de iarna, in decembrie ii supravghezi strict iar in ianuarie naparlirea pufului. Eu le-am luat dintr-o carte speciala de cresterea porumbeilor, si sa nu uit sa te avertizez sa nu lasi porumbeii liberi pana cand nu au trecut max 2 luni, eu le-am dat drumul dupa o luna si din 6 au veni 4 dupa 2-3, 2 si in cele din urma 1 pana cand nici acela nu s-a mai intors prin noiembrie.

| CronichMan explică (pentru Lucky8):

Vad ca s-au imperecheat mai am vreo sansa de pui? la vremea asta?

| Lucky8 a răspuns (pentru CronichMan):

Au deja oua, sau nu au aparut ouale? Dar acum nu stiu daca mai pot face oua, dar daca fac ai mare grija va fi foarte greu cu ei deoarece vine sezonul rece iar puii sunt foarte sensibili dar cel mai probabil nu cred ca o sa faca.

3 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Poate nu se plac sau poate sunt 2 fete sau 2 baieti.
Mai lasa-i si tu o perioada si vezi daca se imperecheaza, in timp incearca sa-ti mai cumperi un papagal si inca o cusca si sa-i mai muti din cand in cand, vezi cum se adapteaza.
Te pup, pa pa! :*