| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati, DAU FUNADA CELUI CE MA AJUTA. Vreau sa imi iau un rottweiler dar am ceva nelamuriri.
1. Daca nu am bani de un dresaj profesional, dar iau cainele de mic ii ofer atentie, il invat cu mai multi oameni prin jurul lui, este posibil sa fie agresiv cu oamenii?
2. Am auzit ca turbeaza dupa o anumita varsta, este adevarat?
3. Intentionez sa pastrez cainele mult timp, bineintels o sa il ingrijesc bine si am sa am grija de sanatatea lui.La un momendat daca o sa am un copil in timp ce am cainele, e posibil ( ca ), cainele sa devi agresiv ca ofer atentie si copilului?

Răspuns Câştigător
| Nicholasatron a răspuns:

Trebuie tu singură să îl dresezi cum vrei tu adică să îi formezi personalitatea de atunci când e mic. Nu e bine să îl bați pentru că s-ar putea răzbuna când e mai mare sau ceva de genu. Și de treaba cu turbatul cred că ține de cum e îngrijit sau mediul în care trăiește. Cât despre copii, pff e foarte protector și copilul îi poate face ce vrea fără să fie mușcat. Toate aspectele pozitive pe care le-am enumerat mai sus pot fi valabile mai mult pentru cei dresați.
Eu am un Ciobănesc German, se adaptează după un timp cu persoane din familie adică cu cele care vin în vizită ca să spun așa, Relația cu copii e bună, uite niște detalii despre ambele rase
http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/rottweiler
http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/ciobanesc-german