| Clopotaru a întrebat:

Buna TPU vreau sa adopt un pui de pichinez sau bichon cine stie pe cineva care are Funda!

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Poți să cauți o asociație care se ocupă cu așa ceva în orașul tău. Dacă nu găsești pechinez sau bichon, poți să adopți și un alt câine. Sunt o grămadă de câini abandonați, dar oamenii vor întotdeauna alții. Ai face un bine dacă ai adopta un cățel de la un adăpost.

| Clopotaru explică (pentru cornculapte):

Mersi! Daca nu o sa gasesc alte raspunsuri o-sa iti dau tie funda.

| Clopotaru explică (pentru cornculapte):

Dar problema este ca eu sunt in Belgia si nu stiu daca trebuie sa platesc mult pe transport sa nu mai vin eu in Ro. Daca sti cumva ce acte imi trebuie?

| cornculapte a răspuns (pentru Clopotaru):

laughing Păi nu poți să-l comanzi și să-ți vină prin poștă. Dacă mai vii prin România, poți să adopți atunci și poți să-i întrebi pe cei de la asociație ce acte îți trebuie ca să duci cățelul în Belgia, ei trebuie să știe. Ți-ar trebui ceva carnet de sănătate cred, dar nu sunt sigură.
Dar dacă locuiești în Belgia, ai putea să cauți acolo asociații care se ocupă cu adopția de căței. Întreabă un vecin, un prieten, cineva tot o să știe.

| Clopotaru explică (pentru cornculapte):

Nu ma refeream sa vina prin posta sa il aduca vreun sofer cu masina.

| cornculapte a răspuns (pentru Clopotaru):

Îți trebuie acte pentru el. Altfel nu-l lasă să treacă vama.

| RedNose a răspuns (pentru Clopotaru):

Ca idee stii cat costa un pechinez sau un bichon? Pretul minim al unui bichon de calitate este de 200e, iar unui pechinez undeva la 150e. Nu cred ca doneaza nimeni un catel dupa ce a dat atat pe el,mai sunt cazuri in care cainele are ceva sau e batran,dar parerea mea ca nu merita.
Pana in belgia nu poate veni decat cu avionul.
Acte necesare:
-carnet de sanatate cu totul la zi(in carnet sa aiba si vaccinul antirabic)
-pasaport
-cip
Cel mai bine ai face sa adopti de acolo un caine, rasa nu conteaza, indiferent de rasa ofera acelasi lucru: afectiune, momente placute, loialitate...