| Barbielovesu a întrebat:

vreau sa imi cumpar un catelus.Eu stau intr-un apartament, asa ca imi doresc un catel de talie mica.Ma gandeam la un "teacup" yorkie sau un yorkshire terrier toy, dar nu prea am inteles diferenta dintre acestia.Nu am mai avut pana acum catel in apartament, deci niste sfaturi si mai ales de unde il pot cumpara si cam cat costa.Este dificil sa ai grija de un catel, face multa mizerie in casa? Cat mai multe sfaturi. Multumesc.

3 răspunsuri:
| Lina1993 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi si sa-ti alegi unul dintr-un adapost, ai de unde alege si gasesti si o gramada de caini de rasa de toate marimile care abia asteapta sa fie luati acasa. E o alegere mai buna. Eu am o catelusa din rasa techel(o am de 12 ani), am gasit-o pe strada si daca nu as fi luat-o sigur o calcau masinile. Fusese din cate mi-am dat seama batuta si abandonata. Niciodata nu am avut probleme cu ea, daca avea nevoie sa-si faca nevoile mergea si dadea cu labutele in usa si atunci stiam ca trebuie s-o duc afara asa ca am avut noroc din punctul asta de vedere, nu mi-a facut niciodata in casa. e linistita, am hranit-o mult timp cu mancare diversa insa acum e batrana, trebuie sa am mai mare grija la alimentatia ei pentru ca a devenit mai sensibila asa ca am inceput sa-i cumpar pliculete cu mancare pentru caini, costa in jur de un leu un pliculet. Imi este foarte usor sa am grija de ea.

| Dodgge a răspuns:

Nu este greu sa cresti nici un animal atata timp cat esti dispus sa ai grija de el si sa il iubesti neconditionat timp de 10 -15 ani.

| andrapupici a răspuns:

Buna si eu am un bichon bolognese de trei ani si stau la casa si am si doi caini mari in curte. O prietena de a mea are un yorkie la bloc si nu e asa de greu cu el. dar sa stii ca un catel necesita ft multa atentie si responsabilitate si trebuie educat si vaccinat si dus regulat la vet... nu vreau sa te opresc din ati cumpara unul dar e destul de complicat la bloc. Oricum, daca vrei sa fie mai simplu, la inceput pana invata sa isi faca nevoile afara cumparai pet pads, sunt niste covorase speciale pentru catei pentru nevoile lor. Cu mancarea e mai greu ca nu are voie anumite lucruri si sare si cainii de talie mica sunt dispusi la lipsa de calciu, al meu a avut si a fost la vet noaptea, de aceea trebuie sa aiba lapte si poate mergi la vet dupa teblete cu vitamine si calciu.Mai trebuie sa aiba mereu apa. Si sa fie periat zilnic. AA in legatura cu de unde l-ai putea cumpara nu te prea pot ajuta ca nu stiu unde locuiesti dar cred ca un veterinar te poate ajuta sau cineva de la pet shop. UN cutu nu face asa multa mizerie in casa mai ales daca e educat.Trebuie sa faca baie odata la 3 sapt si sa nu ii intre apa in urechi si sampon in ochi. TRebiue obisnuit si cu plimbarile cam de 2 3 ori pe zi nu ft mult timp si sa te joci cu el, poti sa ii cumperi si jucarii. Un yorkie costa cam 700 lei. Sper ca te-am ajutat. pupici si noroc cu catelusul.