| DumitracheBianca1257888 a întrebat:

Am gasit zilele trecute pe strada o catelusa, am fost in ziua aceea la veterinar pentru deparazitare. Mi s-a spus ca e metis ciobanesc, are 3 luni si 7 kg. Alaltaieri a mancat, nu am avut nicio problema dar ieri nu a vrut sa mai manance nimic. Imediat cum am vazut ca s-a molesit un pic am dus-o la veterinar unde ni s-a spus ca are parvoviroza si de ieri este la perfuzii, o ducem in fiecare zi. Am tot citit si m-am interesat cat de cumplit este virusul asta. Ea e foarte jucausa acum, vioaie, aseara a si mancat foarte, foarte putin. Deocamdata nu are niciun simptom din cele auzite, in afara faptului ca nu mananca. La ce sa ma astept? Oare va trece si ea prin simptomele astea sau daca am fost din timp la veterinar sunt sanse sa se recupereze asa? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Cu siguranta a ajutat enorm ca ati descoperit din timp. Daca poate manca, e vioaie si nu face scaun cu sange, e pe drumul cel bun. Tinem pumnii si labutele stranse happy

11 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Veterinarul unde mergi e bun sau e cel tipic care vaccineaza gainile?

| DumitracheBianca1257888 explică (pentru gelu1970):

Este un medic veterinar, cățelușul merge la cabinetul lui in fiecare zi. Nu este cel care vine sa facă vaccineze găinile...ce legătura are?

| DumitracheBianca1257888 explică (pentru gelu1970):

Este un veterinar foarte bun și mergem zilnic la cabinetul lui pentru tratament. Astăzi după ce am adus o acasă a mâncat puțin pui fiert, ea ar fi mâncat mai mult dar nu i-am dat noi cât ar fi vrut. Continuam tratamentul cel puțin 5 zile. Eu zic ca ne refacem. Nu a vomat, nu a avut scaun cu sânge. Sper sa scapam

| gelu1970 a răspuns (pentru DumitracheBianca1257888):

Ma bucur mult. intrebam daca e un bun veterinar sau nu.
e semn bun daca spui ca a mancat putin.
catelusa a avut mare noroc. ma refer la faptul ca ai dat de ea si nu a avut norocul sa intalneasca un tembel care sa o omoare.
cand ai timp mai spune cum se simte.
bafta.

| DumitracheBianca1257888 explică (pentru gelu1970):

Buna ziua! Aseara dupa ce am mancat putin a vomat o singura data nu foarte rau dar ea isi mentine buna dispozitie si nu s-a molesit mai deloc. Bineinteles ca nu mai are energia de acum cateva zile. Astazi am dus-o la a 3-a zi de tratament si continuam pana se reface complet. Noaptea doarme ca un copilas si la prima ora a diminetii e foarte, foarte vioaie. Sa speram ca a facut o forma mai putin severa si a ajutat faptul ca am dus-o la medic inainte sa aiba toate simptomele. sa ne tineti pumnii!

| gelu1970 a răspuns (pentru DumitracheBianca1257888):

Nemaipomenit. Cred ca o sa isi revina.

| DumitracheBianca1257888 explică (pentru gelu1970):

Buna dimineata! Leti a noastra este la a patra zi de tratament. Aseara cand am luat-o de la medic ne-a dat un pliculet de viyo si ne-a zis sa incercam sa-i dam cu seringa si sa-i dam si putin pui fiert, poate mananca. Cand am ajuns si i-am dat sa incerce din pliculet pur si simplu nu mai voia sa se opreasca. A avut imediat scaun moale, fara sange, ma gandesc ca din cauza faptului ca nu prea a mancat. Apoi am incercat sa-i dam putin pui fier si efectiv lingea farfuria. I-am mai dat putin dar nu am vrut sa exagereze. De dimineata, inainte de doctor i-am mai dat putin pui si 5 bobite pe care le-a mancat pe nerasuflate. Se pare ca am invins si suntem puternice. vom merge la tratament si azi si maine ca sa fim siguri. Macar vitamine sa-i mai faca, si suplimentam cu mancare. Am uitat sa specific ca apa nu bea deloc, i-am dat noi aseara putin ceai de menta cu seringa, cat am reusit. Poate pentru ca nu mananca si e hidratata la medic cat trebuie. In seara asta o sa-i dam putin mai multa mancare, se vede ca ii este foarte foame dar mi-a fost teama sa exageram.

| gelu1970 a răspuns (pentru DumitracheBianca1257888):

Deci se numeste Leti.
am inteles ca sta cu perfuzii, deci e normal sa nu bea apa sau sa bea foarte putina.
ai facut un lucru nemaipomenit. probabil esti iubitoare de animale.
ma refer la necuvantatoare. animalele umane din pacate sunt cu duiumul si pe zi ce trece sunt tot mai bestii.
ramanem in contact.

| DumitracheBianca1257888 explică (pentru gelu1970):

De fapt eu ma confrunt cu o teama de caini care nu ma lasa sa gandesc rational. Nu am putut niciodata sa ma apropi de un caine pentru ca tremuram efectiv. Cand am gasit-o pe Leti(exact acum o saptamana) m-am dus direct la ea si am luat-o in brate. Poate ca e egoist dar ea ma ajuta pe mine mai mult decat eu pe ea. E primul caine al nostru si toata lumea o adora pentru ca e singura de care nu mi-e teama absolut deloc.

| anamariarot a răspuns (pentru DumitracheBianca1257888):

Cu siguranta a ajutat enorm ca ati descoperit din timp. Daca poate manca, e vioaie si nu face scaun cu sange, e pe drumul cel bun. Tinem pumnii si labutele stranse happy

| anamariarot a răspuns:

Diagnosticul i-a fost pus asa, fara test? Pentru parvo se face un test special, pentru ca o parte din simptome pot fi comune si altor afectiuni. In principiu, daca e descoperita din timp, scapa animalutul fara probleme.

| DumitracheBianca1257888 explică (pentru anamariarot):

Buna. Bineînțeles ca ieri i-a făcut testul imediat și a ieșit pozitiv. Medicul este optimist și a ajutat mult faptul ca am dus-o înainte sa vomite sau sa se simtă mai rău. Acum mănâncă puțin dar noi continuam tratamentul. Este deja a doua zi și Doamne ajuta dar se simte Ok.