| Mizdrea a întrebat:

Buna ziua! Am o pisica British gestanta. Avem 65 de zile de gestatie. Nu da niciun semn ca s-ar pregati de nastere. Mananca bine, se odihneste. In schimb mi-a vomat de vreo 3 ori in ultimele 10 zile.ce este de facut? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna ziua! Intr-adevar gestatia la pisica dureaza aproximativ 63 - 65 de zile, dar daca este prima ei gestatie se intampla ca sa fie o medie undeva la 60 - 70 de zile. Iti recomandam sa mergi la o ecografie de control sa vezi cati pui ai sa stii la cati sa te astepti.
In general in gestie este normal ca din cand in cand pisica sa mai vomite, este precum greata femeilor gravide. Daca nu mai mananca, vomele persista, este cazul sa mergi la veterinar de urgenta.

ps: uite cateva sfaturi despre ingrijirea pisicilor de la nastere
https://www.veterinarladomiciliu.ro/......saptamani/

| Mizdrea explică (pentru medicveterinarbucuresti):

Multumesc frumos! Aseara a nascut 5 puisori frumosi foc. I-am facut doua ecografii in aceasta perioada de gestatie. De fiecare data s-au vazut 4. Unul a fost bonus happy. Ma voi duce la veterinar sa o consulte, sa stau linistita ca totul este bine. Chiar mi-a mancat bine dupa ce s-a relaxat, cu puiutii langa ea. Zi frumoasa!

6 răspunsuri:
| Capybaraîndepresie321 a răspuns:

Poți încerca ori să te duci la veterinar cu pisica ori să mai aștepți puțin să vezi dacă va naște. Poate naște 4 puiuți și atunci durează mai mult gestația

| Mizdrea explică (pentru Capybaraîndepresie321):

Multumesc pentru raspuns! A nascut 5 puisori, sanatosi si frumosi.

| Capybaraîndepresie321 a răspuns (pentru Mizdrea):

Felicitări! Mă bucur că pisica este bine

| Mizdrea explică (pentru Capybaraîndepresie321):

Multumesc! Pisoii sunt bine, la fel si mamica. Am trecut pe vitamine, sa o mai intareasca un pic. Zi buna!

| Capybaraîndepresie321 a răspuns (pentru Mizdrea):

La fel!