| Alex22q a întrebat:

de curand mi-am luat un Pit Bull Terrier. Eu locuiesc la apartament, catelul are aproape 6 saptamani, asa ca o sa ma duc cu el la veterinar pentru a il vaccina. As vrea sa imi raspundeti la cateva intrebari, de preferat doar de la cei care au catel la apartament:
1. Cand incepe liceul o sa fiu plecat de dimineata de la 7 pana pe la ora 14, deci o sa lipsesc in jur de 7 ore, in rest o sa ii aloc foarte mult timp. Este ceva grav?;
2. As vrea sa il invat sa fie un catel prietenos, chiar daca rasa este un agresiva, vreau sa fie un catel jucaus, prietenos dar sa fie si agresiv atunci cand trebuie (in momentul in care ma aflu in pericol), doresc cateva sfaturi in legatura cu asta;
3. Ma contrazic cu multe persoane in legatura cu scosul lui afara in perioada vaccinarilor, inca o parere m-ar ajuta;
4. Vreau sa imi dati cateva informatii in legatura cu alimentatia lui, de cate ori pe zi trebuie hranit, trebuie sa fie un interval anume de ore?;
5. Ham sau zgarda?;
Puteti sa imi dati si informatii suplimentare, orice lucru nou stiut este bine venit. Va multumesc anticipat! Dau funda raspunsului care ma va ajuta cel mai mult! happy

Răspuns Câştigător
| Friday13 a răspuns:

1. Nu e grav daca il inveti sa nu faca in casa si/sau nu are ce sa strice/roada.
2.Si eu am o rasa de caine care se considera agresiva, prin dresaj il poti invata sa fie prietenos etc, al meu am reusit sa nu fie agresiv cu oamenii, chiar e prietenos, dar nu si in potiriva altor caini, cauta tutoriale pe net, sigur te va ajuta.
3.Nu stiu de ce nu ar trebui sa nu il scoti afara in perioada aia, intreaba veterinarul.
4.La fel, poti intreba veterinarul, el stie mai bine si o sa te ghideze corect.
5.Am avut si ham si zgarda, cand il scot afara prefer hamul pentru ca nu il trage de gat sa il "spanzure usor " daca nu sta locului si fuge de colo, colo, dar daca al tau o sa fie linistit poti sa ii iei si zgarda.
Sa nu ii dai dulciuri niciodata cainele cred ca stii, vaccinurile vor fi cam costisitoare, incearca sa il dresezi sa fie prietenos (daca nu e ) si cu alti caini daca poti, eu nu am reusit, i-ai jucarii de ros ca sa nu iti roada lucrurile prin casa, cauta forumuri despre caini si te poti informa mai bine, in rest, bafta happy