| Wolfenstein a întrebat:

Buna ziua TPU.In primul rand la multi ani celor ce au numele ce vine de la Nicolae.As vrea sa va intreb; voi ce catelus ati prefera de companie sa fie loial sa fie inteligent si pentru paza? Eu m-am gandit la un Doberman. Dar... Nu stiu, astept parerea voastra. Multumesc.
Un raspuns bun si rapid este recompensat cu Funda.

Răspuns Câştigător
| SkarTds1 a răspuns:

Pentru paza loial si inteligent : Ciobanesc German happy Nu vad rasa mai potrivita pentru cerintele care le-ai cerut. Insa ar mai putea fi : Mastiff Englezesc, Schnauzer (urias si standard), Basenji si cam atat ar fi din ce imi vin acum in minte loiali, de companie & paza.
Si in legatura cu Doberman eu am 2 big grin si nu prea ii poti pune la categoria : de companie adica nah se plictisesc repede, prefera sa se joace intre ei decat cu mine laughing eu doar ii plimb le dau de mancare, apa si ce le mai trebuie si ei in curtelaughing fara nicio treababig grin maxim o ora o ora jumate ma joc zilnic cu ei + plimbarica inca o ora vreo 3 ore se duc. SUCCES! pentru dresarea lor si alte chestii in legatura cu ei imi dai un pm cu idu sau ma contactezi la fear_of_the_dark20

3 răspunsuri:
| Takocska a răspuns:

Labrador e fidel inteligent majoritatea cainilor care ajuta oamenii care nu vad as labradori deci as foarte inteligenti si mai ales poti sa tii linistit langa copii micihappy

| Diablo666 a răspuns:

Nu inteleg de ce tot venerati Ciobanescul German.e bun, inteligent si toate cele, dar nu cel mai bun.Revenind,depinde si de tine.Paza face si un boxer de 25 kg si un tosa de 90winking. Orice caine e inteligent si,mai mult sau mai putin,loial.Ti'as recomanda urmatoarele rase:
-Pitbull
-Rotweiller
-Boxer
-American Bully (BULLY,nu BULLDOG)
-Schnauzer Urias
-Tosa Inu
-Ciobanesc Belgian Malinois.
-Shar-pei
Am mai spus, depinde de tine, daca poti tine sau nu in frau un caine puternic.Am enumerat cateva rase, nu toate rasele de paza.Ai peste 100 de rase din care sa alegiwinking.
GL!^^

| marie2001 a răspuns:

Chihuahua eu am avut si cauta pe net informatii despre aceasta rasa eu zic ca merita si unii poate ti se par urati, dar daca sunt de culoare bej deschis sunt f draguti
funda?