| Tonita a întrebat:

Buna Ziua TPU. Pisica mea s-a intors acum 2 zile de afara eu stau la Casa si se plimba de obicei dar cand a intrat in casa am vazut ca avea un fell de pai cel mai probabil o foita de frunza cred. O durea ingrozitor dar am scos o oricum ideea e ca nu ea era problema. Am vazut ca a fost muscata are si o gaura puţin adanca se vede ca e muscatura. Mama e medic dentist si a dat cu puţin ceai de gălbenele in jurul ranei azi se duce la o farmacie veterinara sa vada ce zice si farmacista. Vreau sa stiu ce as putea face ia revenit apetitul pentru mancare cat de cat dar nu imi place cum arată rana. Il tin in casa momentant il hranesc si il las sa doarma. (Am uitat sa precizez ca este motan ). Ce as putea sa fac?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi bine sa-ti duci motanul la medicul veteriner, sa-l castreze, sa nu mai ai probleme cu "plecatul" si bataile cu ceilalti motani.

Rana se poate curata periodic cu RIVANOL de la farmacie (este exras de musecel), pana la vindecare.

| katy a răspuns:

Indicat ar fi ca mama ta sa incerce sa ia si motanelul la farmacia veterinara, ca sa-l vada medicul, sa ii curate rana, ii afce probabil un antiinflamator si ii da cateva pastilute pentru acasa. Daca e gaura, risca sa faca infectie si se agraveaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Cel mai bine ar fi sa lasi motanul sa se relaxeze, nu-l stresa tu cu tot felul de chesti, daca intr-adevar l-ai tratat deja atunci lasa sa-si faca efectu tratamentu.
Si eu am avut un motan care se batea tot timpul cu alti pentru mate, dar dupa ce-a fost "operat" a fost cuminte, s-a ingrasat, nu prea mai era plecat cu zilele de acasa.
Bafta!

| NasteaV a răspuns:

Peste ( numai nu crud ), o cantitate mica de brinza, carne fiarta.