| chupachups1234 a întrebat:

Care credeti ca e cea mai buna mancare pentru hamsteri?
Voi ce folositi? Cumparati rumegus parfumat?

Răspuns Câştigător
| deli02 a răspuns:

Este bine sa ii dai morcovi, mere, varza, ardei, s. a. m. d. sa-i dai o data pe zi ceva gen mar, care are mai multa zeama, ca sa-si extraga apa din el, dar si ceva tare(cereale integrale-sunt la petshop-uri) pentru dinti.Rumegusul simplu e perfect.

7 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Eu mănânc rumeguş de sărbători. E bun. să ştii. Am primit de ziua mea o cutiuţă de mâncare pentru pisici dar tata a spus să n-o irosesc, că e scumpă. Părinţii... Aş avea eu nevoie de o cutiuţă, adică creieraşul.

| chupachups1234 explică:

Gabriela-iepuras -stiamwinking

| deli02 a răspuns:

Iepuras, stiu ca hamsterii au voie sa bea apa doar ca al meu nu bea happy asa ca ii dau mere de la mine din gradina care sunt crescute asa cum vreau eu sa fie. Eu ziceam cum fac eu.acuma fiecare este liber sa-si creasca animalul cum considera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna mancare daca nu stiai este Emotion Beauty de la Vitakraft. Nu iti zic cate are...Ok doar putin. Are pentru. blana stralucitoare, pentru dantura sanatoasa si pentru imunitate, bucati de creveti, tot felul de faini, cereale si o gramada de lucruri bune. Da si pe langa mancarea asta e bine sa-i mai dai:
Alimente sigure atât pentru hamsterii sirieni cât și pentru hamsterii pitici

Legume
Sparanghel
Busuioc
Muguri de fasole
Broccoli
Varză de Brussel
Varză (în cantităţi mici)
Conopidă
Castane
Cicoare
Trifoi
Castraveţi
Flori si frunze de păpădie
Andivă
Fasole verde
Ardei gras
Păstârnac
Cartofi (fierți)
Ardei rosu
Salată romană
Spanac
Nap turcesc
Năsturel
Dovlecel

Carne sau produse bogate în proteine
Carne de vită fiartă, fără sare şi piper
Pui la cuptor sau fiert, fără sare şi piper
Branză de vaci cu conținut redus de grăsime
Lăcuste (numai de la magazine de animale de companie)
Viermi (numai de la magazine de animale de companie)
Greieri (numai de la magazine de animale de companie)
Ouă (fierte / omletă)
Tofu
Iaurt simplu (fără adaos de zahăr)
Biscuiți pentru câini (fără adaos de usturoi / ceapă)

Alte alimente
Lucernă
Hrană pentru bebeluşi (fără ceapă, usturoi, cu conținut scăzut de zahăr, şi care nu conţin conservanţi)
Hrişcă
Germeni de grâu
Orez cafeniu (fiert)
Cereale (fără zahăr)
Brânză (în cantităţi mici și cu conținut scăzut de grăsime)
Seminţe de in
Linte
Fructe cu coajă lemnoasă
Faină de ovăz
Paste (fierte)
Arahide (simple, nesărate)
Popcorn (simple, nesărate)
Seminţe de dovleac
Seminţe de susan
Soia (prăjită, fără sare)
Semințe de floarea-soarelui

Produse alimentare suplimentare doar pentru hamsterii sirieni

Fructe
Mere (fără seminţe)
Banane
Mure
Coacăze
Pepene galben
Cireşe
Struguri (fără seminţe)
Miere
Mango
Papaya
Piersici (fără sâmburi)
Pere
Prune (fără sâmburi)
Zmeură
Căpşuni

Legume
Morcovi
Porumb
Mazăre
Suc de fructe
Cartofi dulci

Alimente care nu ar trebui să fie oferite hamsterilor

Ciocolată (toxică)
Ceapă
Usturoi
Unt de arahide (se poate fixa în pungi)
Migdale (posibil toxică / acid cianic)
Semințe de măr
Conserve şi alte alimente procesate
Carne de porc
Cartofi (brut)
Boabele de fasole
Vinete
Pătrunjel
Seminţe de struguri
Avocado
Rubarbă
Frunze de tomate
Citrice (portocale, mandarine, lămâi, lime, grapefruit etc)
Pepene verde
Seminţe de majoritatea fructelor
Gemuri / jeleuri
Sare
Condimente
Praz
Arpagic
Murături
Scuze ca am scris asa. Trebuie neaparat sa aiba un adapator cu apa. Tine minte: trebuie sa-i faci odata pe saptamana curat, sa pui un strat de talaj de 5 cm. minim, sa-i faci zilnic curat unde isi face treburile, sa aiba o rotita de preferat umpluta nu cu bare fiindca isi poate prinde piciorul, jucarii de rontait, daca vrei casuta. Tine minte ca in natura hamsterii alearga noaptea 8 km. dupa mancare. Succes!

| ღºioanaºღ a răspuns:

Am avut si eu hamsteri si te sfatuiesc sa Nu le cumperi rumegus parfumat! Ei au mirosul foarte dezvoltat si poate murii.

| Dj Zozo a răspuns:

@deli02:
nicaieri nu spune ca NU este bine sa le dai apa hamsterilor! nu este nevoie sa le dai, intr-adevar, dar trebuie sa le dai fructe, legume din care sa'si extraga apa!
mancare...cum spuneam legume, fructe, ceva pentru contait gen cereale si daca vrei sa cumperi mancare pentru hamsteri iti recomand vitakraft-sunt cele mai bune.happy
rumegusul parfumat e toxic, desigur, dar aici depinde si de starea animalului.mai bine du-te si vorbeste cu un medic veterinar.happy

| valy13horror a răspuns:

Eu am porcusori de guineea si nu cumpar rumegus parfumat pentru ca daca este mai sensibil s-ar putea sa ii faca o infectie(este valabil si la hamsteri si la porcusori)