Care este varsta optima pentru a incepe studiul sahului?

Majoritatea parintilor se intreaba la ce varsta trebuie sa isi dea copilul la sah pentru a obtine performante. Exista o varsta optima?

Sahul, ca orice alt sport, presupune foarte mult efort. Studiul sahului nu se limiteaza la cunoasterea pieselor si a mutarilor, ci la un intreg sistem de studiu. In perioada de initiere invatam foarte multe lucruri despre piese si rolul lor, scopul jocului, cateva idei de deschidere a jocului, finaluri simple si maturi simple.

Cu cat avansam mai mult in studiul sahului, cu atat problemele se intensifica mai mult. Apar notiuni despre deschideri, strategiile jocului de mijloc si finaluri complexe. E foarte greu ca un jucator sa ajunga sa le stapaneasca pe toate. Uneori iti joci foarte bine deschiderea, dar ai probleme cu jocul de mijloc, alteori abia treci de deschidere, dar astepti cu nerabdare jocul de final. Iar alteori le joci pe ambele foarte bine, dar nu iti stapanesti finalurile. Asadar, sahul este un joc deosebit de complex care presupune foarte multa munca si timp, pentru a ajunge campion. Sistemul de deschideri trebuie mereu imbunatatit sau schimbat, iar studiul adversariilor pare sa nu se sfarseasca niciodata. Pana si campionii mondiali se pregatesc temeinic pentru fiecare campionat. Nu poti sa ajungi campion si sa te opresti acolo. Locul trebuie mentinut si deci, tot timpul este nevoie de studiu.

Pentru copii, sahul poate parea ceva distractiv si atat la inceput. Se stie deja ca sahul se face placut foarte mult prin faptul ca este unul dintre cele mai competitive sporturi. Unul pierde, unul castiga. Remiza este doar o concesie, la care nici un jucator nu viseaza, decat in momentele total nefavorabile. Fiind atat de competitiv, sahul este prietenul copiilor. Se stie deja ca orgolii mai mari decat copiii, putini adulti au. Din orgoliu izvoraste si pasiunea pentru sah, pasiunea pentru a fi cel mai bun.

Copiii se intrec prima data la meciurile de acasa, printre prieteni sau vecini. Apoi se inscriu la un club de sah pentru a-si testa fortele si impotriva altor adversari, si una peste alta, ajung la primul lor concurs de sah. Primul concurs este decisiv pentru ei. El aprinde dorinta de a fi cei mai buni sau nu. Daca da, vor dori sa studieze mai mult. Daca nu, dupa primul concurs se vor orienta catre alte sporturi sau activitati la care se vor simti ei mai buni.

Daca vor alege insa sahul, atunci vor incepe prin a se pregati tot mai mult. Dupa primul concurs urmeaza asadar si altele. In timp, concurenta fiind foarte mare in juniorat, copiii trebuie sa invete tot mai mult pentru a fi cei mai buni. De cele mai multe ori nu talentul decide castigatorul concursului, ci experienta jucatorului. Un copil care face sah de cateva luni se deosebeste clar de unul care a invatat doar acasa de la fratii mai mari, sau invers, fata de unul care face de cativa ani de zile.

Care este deci varsta ideala pentru a incepe studiul sahului? Raspunsul este ca varsta difera de la un copil la altul, depinzand de nivelul lor de intelegere. Unii copii sunt mai precoce si pot incepe de la 4 ani jumatate, altii de la 5 ani, 5 ani si jumatate. Ideal este ca un copil sa inceapa sahul din momentul in care poate sa il inteleaga in felul lui. La inceput ca o poveste, un joc, dupa care ca un sport.

Andrada Cioteanu,

scoaladesah.ro

14 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Eu cred ca incepand de la 3 ani.

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

Decand invata sa vorbeasca cat de cat mai bine.

| GoldandSilver a răspuns:

Eu cred ca varsta minima ar trebui sa fie intre 9-12 ani

| TrentonChase a răspuns:

Tine foarte mult si de talent, exista cazuri in care niste pusti de 10-15 ani au invins campioni consacrati desi nu aveau poate a mia parte din experienta si cunostinele lor, Sahul este un sport al intuitiei, imaginatiei si inteligentei!

| Timeea2001 a răspuns:

8-12 ani

| Razor4free a răspuns:

De la 6 ani poti sa incepi studiul sahului.

| jokaozilio a răspuns:

Eu am 10 ani si sunt foarte bun la sah deci varsta minima este de 10 ani sau 8-14 pentru ca atunci creierul este in dezvoltare

| doleasergiu a răspuns:

Salut! Poti incepe sa practici sah la ce varsta poti intelege. Este bine sa incepi de la o varsta frageda. Sahul este foarte bun!

| Dydiiishorr a răspuns:

Pai, eu am 12 ani si stiu sah de la 6 ani. Pot spune ca sunt destul de buna.

| suntaleex a răspuns:

Pai colegul meu in clasa a 4 a se descurca foarte bine mergea la competitii si lua medalii iar apoi in clasa a 5a s-a mutat la HD-u

| claudiabenko a răspuns:

Probabil de la 6-7 ani, deoarece trebuie sa fie in stare sa inteleaga despre ce este vorba, insa exista si copii care inteleg mai bine ca altii

| Robertmihairobert98 a răspuns:

De la o varsta foarte frageda pentru ca sa i se dezbolte creierul.

| Oanita556 a răspuns:

Varsta minima poate fii 3/4 anisori. Am vazut copii care joaca la varsta asta si se descurca fff bine.

| AnreeaDragutza a răspuns:

Buna! Ar trebui de obicei ca copilul sa invete de mic sa joace sah! Copilul trebuie invatat de mic sa fie inteligent si sa stie sa joace acest joc inteligent! pup! Paaaa...:*