| anonim_4396 a întrebat:

Cateva intrebari despre hamsteri:
1. Cam ce varsta e bine sa aiba cand il cumpar?
2. Am citit pe net ca nu trebuie sa ii pun rumegus de rasinoase dar daca ii pun de fag are ceva sau trebuie neaparat sa cumpar rumegus de la pet shop?
3. Se recunoaste usor un mascul de o femela? Cum?
4. In cusca am o casuta pentru hamster, in ea trebuie sa ii pun rumegus ceva sau o las goala?

4 răspunsuri:
| MadalinG99 a răspuns:

Prima intrebare maxim maxim 1 an 2daca stai la oras si nu ai de unde sa ei pune-i de la pet shop dar eu i punea si deala de la drujba
3 se recunoaste usor e ca si la caini 4e la alegerea ta mai bine pune-i ca in maxim 2 luni o sa ai pui
5 un hamster traieste maxim 2 ani funda?

| Rita1999 a răspuns (pentru MadalinG99):

Cam tot ai spus GRESIT: 1) peste 2 luni (minim) pentru a putea sa se obisnuiasca cu tine; 2) rasina este toxica; 3) exact; 4) in maxim de 2 luni este inca foarte mic; 5) un hamster NU traieste maxim 2 ani, traieste maxim 3 ani si cateodata si 4 ani!

| georgi112001 a răspuns:

Am si eu un hamster acum sa ti dau raspunsurile 1) cand este pui ca sa-l ai mai mult caci traiesc 3 ani 2) nu stiu dar daca stii unde e auchan du-te si ia rumegusul koko ca am si eu din asta si este foarte bun crede-ma 3)de obicei se recunoaste la varsta de macar 6 luni pentru a fi mai bine format si iti dai seama dupa cum se comporta, daca atunci cand vrei sa-l atingi se sperie usor inseamna ca e fata, daca nu si este unpic mai curajos inseamna ca e baiat 4)asta e cea mai simpla intrebare las-o goala ca hmsterul o sa-si bage singur rumegus in ea.

P.S. La un moment dat cand mai creste putin o sa inceapa sa roada foarte mult la bare, nu te panica este ceva normal. Funda?

| MadalinG99 a răspuns (pentru georgi112001):

Cersetorule maxim 2 ani 2 ani traieste