| 1998ALEX1998 a întrebat:

Ce caine de rasa sa imi iau: Pitbull, Amstaff sau Bullterrier? Bullterrier nu prea as vrea sa imi iau dar in fine, mai mult as vrea sa imi spuneti care dintre celelalte doua rase sa aleg. Eu ce mai mult si mai mult as vrea sa am un Pitbull da vreau sa vad si alte pareri de ale voastre. Va rog un raspuns rapid! Please!

Răspuns Câştigător
| LoveDee03 a răspuns:

Au un aspect frumos dar acum sa vedem comportamentul:
-Pitbull:Ar putea deveni agresiv cu cainii sau cu alte animale,activ,loial,curajos,jucaus,ascultator,vesel,protector,incapatanat,foarte atasat de stapan,are nevoie de multa atentie si de dresaj ferm.
-Amstaff:Foarte loial,afectos,foarte curajos,foarte activ,amuzant,vesel,echilibrat,obedient,extrem de inteligent,foarte protector,agresiv cu alti caini,luptator foarte bun,rezistenta foarte mare la durere.
-Bullterrier:foarte atasat de stapan,nu ar trebui lasat prea mult singur,dresaj ferm,necesita multa atentie,curajos,loial,activ,vesel,politicos,jucaus,ascultator,protector,nu prea suporta nebuniile copiilor la adresa lui,nu se intelege prea bine cu alte animale.
Pitbull ar fi potrivit,dar mai simplu la caracter mi se parr Amstaff,are mai multe avantaje Amstaff,este bine ca este si foarte rezistent,ai putea sa ii iei pe ambii dar nu prea se impaca, insa nu se stie niciodata, succes!

2 răspunsuri:
| AnotherCatWoman a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca toate cele trei rase nu numai ca iubesc efortul fizic, dar au nevoie de el. Daca nu ai timp sa-l scoti afara in mod regulat, ar fi bine sa te orientezi spre rase mai putin pretentioase. Bineinteles, toti cainii au nevoie de miscare in aer liber, dar cele trei pe care le-ai pomenit vor avea nevoie de atentie speciala, mai ales ca Amstafful si Pitbull-ul au nevoie si de exercitii fizice si disciplina, nu doar de simpla plimbare pentru nevoile fiziologice.
Apoi mai conteaza si ce spatiu ai. Daca stai la bloc si vrei sa adopti un caine, trebuie sa tii cont de marimea apartamentului.
Oricare dintre cele trei rase ai alege, trebuie sa stii ca va fi nevoie de dedicare, de mult timp pentru educarea sa si de rabdare.
Bafta!

| Abcdefghijklmnopqrssttuvxwyz a răspuns:

Eu cred ca ti s-ar potrivi un mastiff englez sau un golden retriever