| AvalohAlyn a întrebat:

Ce face o pisica ziua, respectiv noaptea?

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Te salut!
Pisica este un animal nocturn.
Ea nu mananca si doarme cum zic colegii.
Datorita adaptarii ochilor la intuneric, ziua pisica vede cu pana la 80 la suta mai slab decat noaptea!
Datorita luminii care ii patrunde in ochi,ziua ochii pisicii sunt putini vizibili,aceasta ii afiseaza printr-o crapatura,nedeschizandu-se total,adaptare care ii permite sa opreasca o parte din lumina.
Este normal ca pe perioada cu lumina, pisica sa fie putin activa, de multe ori doar dormind sau stand degeaba.
Noaptea ochii pisicii se deschid complet, pupilele i se dilata si isi incepe cautarea prazii, cu o vedere completa si distincta. Picicile domestice au un comportament vast, insa intotdeauna o pisica va fi activa mai mult noaptea decat ziua.
Te salut,
Adrian!

| kaliseei a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Pot să te contrazic? Normal că pot pentru că sunt stăpână de pisică. Pisica mea este foarte activa dimineața și la prânz, iar noaptea doarme dusăăăăăăă și este pisică de pe stradă, deci cândva a fost prădătoare!
Chestii pe google pot căuta și eu dar nu mereu se adeverește cu realitatea!

7 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Mananca si doarme laughing)

| TwiSt1997 a răspuns:

Pune intrebari stupide.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru TwiSt1997):

Poate ca omul chiar era curios!

| byabubu a răspuns:

Cam ce faci si tu... numai fara net.

| Yssy12 a răspuns:

Pisica mea se trezeste la 5:30 - 6 dimineata. Pana la 8 se joaca. Daca sunt activa poate sa stea treaza toata ziua, daca sunt puturoasa doarme alaturi de mine, iar cand vin parintii mei la 8 seara pana la 11 se joaca si doarme pana la 5:30-6. Inafara de asta si mananca.

| leivi a răspuns:

Ziua: Mananca si doarme
Noaptea: Vaneaza