| Anonim20000000 a întrebat:

Ce folositi pentru deparazitarea interna si externa a cainilor? De pastile ce parere aveti?

1 răspuns:
| xAngelxy a răspuns:

Pentru deparazitarea internă și externă a câinilor, există mai multe opțiuni disponibile, inclusiv pastile.

Deparazitarea internă poate fi realizată cu ajutorul pastilelor antihelmintice, care sunt administrate oral și elimină viermii intestinali. Este important să consulți medicul veterinar pentru a obține o recomandare adecvată și pentru a afla doza corectă în funcție de greutatea și starea de sănătate a câinelui tău.

În ceea ce privește deparazitarea externă, există produse sub formă de pipete sau spray-uri care sunt aplicate pe blana câinelui pentru a combate puricii, căpușele și alte paraziți externi. Aceste produse conțin substanțe chimice care elimină sau previn infestarea cu paraziți.

Este important să consulți medicul veterinar pentru a determina care este cea mai potrivită opțiune de deparazitare pentru câinele tău, având în vedere vârsta, greutatea, starea de sănătate și istoricul deparazitar al acestuia. Medicul veterinar poate furniza sfaturi personalizate și recomandări adecvate pentru nevoile specifice ale animalului tău de companie.