| pocandpoc a întrebat:

Ce parere aveti de rasa Amstaff, cum vi se >par?

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Am eu o femela si nu am cuvinte. Cand ma interesam despre rasa nu ma candeam ca poate fi chiar asa.
Destepti,usor de dresat,iubitori(isi adora stapanul),loiali, prietenosi cu strainii si caini daca sunt socializati de mici, exceptie fac pasarile, le mananca sau doar le omoara daca prinde vreuna.
Cat sunt mici sunt incapatanati, dar dupa 6 luni vorbesti cu ei si inteleg totul. De loialitate nu mai zic. Eu am camera la etaj si rar mai dorm si in una din camerele de jos si cand dorm jos,ea doarme la usa,e nelinistita si de ceva timp s-a invatat sa deschida usa si verifica daca mai sunt acolo sau nu.
Au o enegie de nu-ti vine sa crezi,iar daca nu o consumi s-ar putea sa te trezesti cu casa cu susul in jos,jumatate de usa roasa,pereti gauriti, gaura in canapea, incaltaminte distrusa, totul imprastiat, sunt foarte distrugatori daca nu au ocupatie sau au prea multa energie.
Sunt si razbunatori. Am lipsit 2 zile de acasa cu familia si a stat acasa cu ea o fina, a gasit o punga si a imprastiat tot ce era in ea, iar fina a certat-o, dupa 20 minute cand a iesit din bucatarie avea incaltamintea roasa, lucru care nu l-a mai facut de la 6 luni si cu cateva zile inainte sa plec si eu am stat cu fina 3 nopti si nu s-a atins de incaltamintea ei.
Nu rezista afara fiindca au parul scurt.
Agresivi nu sunt, mai ales cu oamenii, sunt cei mai prietenosi. Daca o baga un om in seama se bucura exact cum se bucura cand vin eu acasa.
Eu nu am probleme cu ea nici cu alti caini, de la 3 luni am dus-o in parc sa se joace cu caini de toate taliile si varstele.
O singura data s-a luat la bataie cu pechineza(e tot a mea) fiindca ii pazea mancarea amstaffitei,a marait-o si s-au ciondanit,dar fara urmari. La ea e doar pana la mancare,ca asa mai sunt caini care o maraie fiindca nu au chef de joaca(chiar pechineza face asa) si nu am avut probleme cu ea sa sara la bataie,ea o ia ca pe o joaca.
Se spune de rasa ca sare doar cand este provocata,la masculi este mai rau fiindca nu suporta sa fie dominati. Stiu pe cineva care are un mascul care sare la toti cainii care au talie mai mare ca el,pana si la cai a sarit sa muste,in rest nu are nici o problema.
La masculi trebuie sa ai grija cu alti cainii,mai ales de acelasi sex,iar in general,posesia lucrurilor, nu suporta sa li se ia lucrurile.
Imi povestea acea persoana ca era in parc si mai se juca cu un alt caine, a gasit un bat, respectivul caine a venit sa-i ia batul, a marait si a plecat cu batul intr-un loc mai linistit si s-a apucat sa-l roada. Un copil de 3-4 ani trecea prin zona cu parintii si ei nu au fost atenti,copila a fugit spre amstaff-ul care rodea la bat a persoanei respective,a sarit pe el si a inceput sa-l traga de urechi, blana si cainele nu i-a facut absolut nimic. Cu toate ca, masculul putea sa creada ca e celalalt catel si sa-l atace, dar a stiut. Daca stii sa-l educi de mic nu vei avea probleme cu el.

Nu recomand rasa amstaff la persoane fara experienta in cresterea cainilor, fara timp pentru a se ocupa de el(cel putin 3 ore/zi), fara minim 400lei/luna pentru intretinere(pana la 5-6 luni te va costa dublu).

Eu am o amstaffita, dupa cum a spus, cu pedigree(dovedeste ca e 100% pur) pentru ca mi-am dorit amstaff si nu pittbul,mix pitt-amstaff sau vreun maidanez(cum am vazut pe mercador nenumarate anunturi). Daca iti place rasa exact asa cum e i-ati amstaff cu pedigree, fiindca un caine fara pedigree nu stii cum va fi la maturitate: agresiv, alte dimensiuni, alt comportament, etc. Cu putin noroc gasesti amstaff cu pedigree si cu 150e. Daca citesti standard-ul vei vedea niste defecte cu care un caine nu poate participa in expo, iar acei caini se vand si cu 150e. De exemplu, o sora de-a catelusei mele avea pe corp alb in proportie de peste 80%(citeste standard-ul si vei intelege ce zic) si crescatorul a vandut-o cu 150e, cu pedigree. Acele defecte nu deranjeaza cainele sau ochii oamenilor, acele defecte doar cei care se ocupa cu chinologia isi dau seama de ele.

| einenebun23 a răspuns:

Sunt o rasa frumoasa, care se ataseaza mult de stapan dar este si un caine periculos in sensul ca este extrem de violent si sangeros. Poate sa atace pe cineva instantaneu.

| WeAreLegion a răspuns:

Sunt afectuosi, dar ai grija in preajma strainilor si a altor animale, pot deveni foarte agresivi!

| Marduk7 a răspuns:

Sunt ascultatori si afectuosi pe langa stapan si cunoscuti. Problema e cu alte animale pe care le ataca la vedere daca nu ii faci un dresaj serios.