| Pepenel a întrebat:

Ce rasa de caine alegeti? Huski sau Labrador?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă aș sta la curte i-aș alege pe amândoi!
Pa, pa.

| NoNameJunior a răspuns:

Amandoi! nu pot alege.sunt atat de draguti!

| paulaaaaa a răspuns:

In general cainii husky sunt facuti sa traiasca in zonele reci gen antartica. daca vrei o rasa la fel ca husky-ul, potrivit pentru vremea de aici, iti recomand un malamut de alaska. in legatura cu labradorul, este un caine foarte destept, jucaus, istet si foarte bun inotator. indicat pentru familiile cu copii mici.

| Skylerx a răspuns:

Eu sincer aleg Husky. E un câine cuminte si dacă îl perii zilnic si îi faci baie săptamanal e alb si frumos. Husky este un termen general pentru mai multe rase de câini utilizate ca si caini de sanie. Husky au fost iniţial utilizate ca si caini de sanie în regiunile nordice, dar acum sunt, de asemenea, ţinute ca animale de companie. Cuvântul "husky" este o corupere a termenului derogatoriu "Eskie", de asemenea, dat la triburile Esquimaux care au intrat în contact cu europenii care a facut expeditii devreme în pământurile lor. Câini husky cele mai frecvente sunt Husky Siberian şi Alaska Husky.

Husky nu ar trebui să fie confundat cu alte rase caini de sanie, cum ar fi Malamutul şi canadian Dog eschimos (canadian Inuit Dog). Deoarece, deşi aceste rase au fost initial crescuti pentru a trage sanii, maniere respective în care acestea trage sunt foarte diferite. Malamut, de exemplu, este in general lenta pe distanţe mari curse sania trasă de câini împotriva rase mai mici şi mai rapide, cum ar fi husky.

Husky sunt cunoscute pentru că au de obicei ochi de culori diferite, cunoscut sub numele de heterocromie. Culorile cele mai frecvente au ochi sunt albastru maro şi lumină. Husky au blana groasa pentru a le proteja de intemperii, rece, dar le protejează împotriva căldurii excesive, precum şi, cu toate că le place vremea rece cel mai mult.

Husky sunt bune animale de companie de familie, dar trebuie să aibă un pacient proprietarului, si devotat, care vor cheltui o mulţime de timp şi de formare jocuri cu ei. Husky sunt cunoscute să se bucure de săpat, şi dacă nu pe o lesă sau într-o zonă împrejmuită în care sunt cunoscute de a fugi (C. Nicholls). Proprietarii de Husky trebuie să facă timp pentru instruire şi exerciţii fizice. Acesti caini pot prezenta dificultăţi pentru proprietarii de câini prima dată sau persoanelor care nu sunt asertivi. Pentru ca sunt animale de ambalaj, acestea vor adopta natural rolul de lider (Alpha Dog), cu excepţia cazului în care proprietarul îşi asumă rolul de loc.

| asdfghjklmnb a răspuns:

Husky sunt cei mai dulci♥♥:X

| bubbiubbi a răspuns:

Depinde de personalitatea tahappy Cauta pe youtube Dogs 101 Huski si Labradorulhappy.O sa te ajute sa iti alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pitbull

| LEVEUdobreanu a răspuns:

Huski

| Ralucyk a răspuns:

Huski

| Leammy0804 a răspuns:

Pai eu as zice labrador. in Romania in rugetu am un labrador de 2 ani si e foarte jucaus si destept ca toti. de fapt euzic ca toti caini sunt la fel.

| Kissymonna a răspuns:

Husky,sunt mirifici, trebuie facuta baie lunar.

| Puffyemma a răspuns:

Huski,le ador ochii,au un comportament superb pentru un caine de talie medie cu este el,este destept si poate fi dresat usor,sunt niste caini super, le place iarna, de aceea vara trebuie tinuti intr-un loc racoros!