| ENCICLOPEDIC a întrebat:

Ce s-ar putea face ca cainii vagabonzi sa nu fie eutanasiati dar nici sa ramana pe strazi ( avand in vedere ca unii caini sunt agresivi) si nici i adaposturile pline pana la refuz? Eu m-am gandit sa fie exportati, dar sincer mi se pare totusi destul de absurd.

Răspuns Câştigător
| LoveDee03 a răspuns:

Exista o petitie impotriva eutanasieri cainilor vagabonzi:
http://www.petitieonline.ro/......18051.html
Si nu numai asta,multe altele,sincer cainii nu ar fi agresivi daca unii nu i-ar bate,omora,la mine spre exemplu,am niste caini atat de blanzi(dar doar cu cativa)cu cine ii bat nu sunt blanzi ba chiar agresivi,eu nu ii bat,iar daca cineva se apropie prea mult de mine cand ies afara,sta in pozitia de atac(o catea)iar daca imi face ceva rau sare sa il muste pe acel individ,mi-a luat mereu apararea(ea fiind sefa haitei)daca sare ea sar toti,cainii iti sunt recunoscatori toata viata daca ii iubesti si te porti frumos cu ei,am avut mai multe cazuri la mine la bloc in care cainii erau cei buni iar oamenii cei agresivi,eu nu zic sa iei in brate orice caine pe care il vezi dar nu il bagi in seama,nu sti cum poate reactiona,dar un os din cand in cand ii poti arunca,un animal nu cere mult,ii poti da putin si iti e toata viata alaturi,problema este ca adaposturile iau caini dar nu ii testeaza,nu conteaza daca sunt rai sau buni,la mine acum cativa ani au luat o catea care nu putea omora nici o musca,avea pui puteam sa facem ce vrem cu ei,dar nu ne musca,daca vroia sa ii dam puii se uita cu ochii aia mari si frumosi la noi,a fost batuta,tot nu a muscat,asta pana intr-o zi cand o femeie daca o pot numi asa a sunat la hingheri si au luat catelusa cu tot cu pui,a sunat pentru ca acea catelusa latra la masini,deoarece o masina i-a calcat un pui si puiul a murit,iar de atunci nu suporta masinile,am fost la hingheri sa vad daca este bine,si era atat de speriata,ea si puii stateau intr-un colt speriati,deci te doare si sufletul sa ii vezi asa,sincer oamenii sunt problema,nu cainii,daca noi am vrea sa facem intredevar ceva pentru a opri imultirea am gasi multe solutii utile, dar cine sa se straduiasca? asta ramane un mister, succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. pai ar fi mai multe:
calcati cu masina,
batuti cu ciomege,
otraviti...