Întrebare recomandată | Anonim20000000 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă pătrunde apă în urechea câinelui?

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! In principiu orice caine va scutura din cap aruncand apa de acolo. Se intampla daca nu reuseste in totalitate si astfel creeaza un mediu umed si propice bacteriilor sa se dezvolte, sa faca otita (ca o inflamatie a urechii externe - ce se manifeste prin scuturat tot mai frecvent, dat cu laba la ureche etc).
Ca sa moara cainele de la o infectie, ar trebui sa stea saptamani / luni netratata.
Iti recomand cand ii faci baie sa ii pui niste vata in urechi, iar daca cumva i-a intrat apa, stimuleaza-l sa se scuture sau curata-l usor cu un betisor de urechi. Take care!

Mai multe detalii despre otita la caini gasesti aici: https://www.veterinarladomiciliu.ro/otita-la-caini/

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Face infectie si poate muri.

| ReddY25 a răspuns:

Poate muri sad

| Andra0987654321 a răspuns:

Poate muri.

| margelatu a răspuns:

Salut!

E ca si la oameni, depinde. Daca iti intra cateva picaturi care se scurg singure sau apa mai multa. Si cainii pot avea probleme cu urechile ca si oamenii. Pot face otite si pot da in complicatii.
Ei sar in apa si cu siguranta le intra si ceva in urechi, insa nu foarte mult ceea ce nu ii afecteaza. Dar daca stii ca ai un caine cu probleme si i-a intrat apa in urechi poti merge cu el la veterinar. Otita poate fi tratata, insa complicatiile pot fi periculoase.

Succes!