| anonim_4396 a întrebat:

Ce sfaturi im dati pentru dresarea unui catelus?

10 răspunsuri:
| hashe86 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa l incredintezi unui profesionist, dara daca ai timpul si rabdarea necesara iti recomand sa te ocupi personal, va intarii relatia voastra. cartile sau materialele video te vor ajuta mult. gabriel cocu a scos la un moment dat ceva dvd uri foarte bune, nu stiu daca se mai gassc acum.
bafta!

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Mai bine ia o carte si documenteazate in anumite carti iti da fiecare pas in parte cu imagini:*

| hugin a răspuns:

Mancare. Bobite si face ce vrei tu. Daca repeti cu el o sa tina minte si o sa asocieze gesturile tale cu ceva bun. in timp o sa poti renunta la recompensa. big grin. Sau il duci laun dresor profesionist

auran
| auran a răspuns:

Du-l la o scoala speciala

| Notme a răspuns:

Eu l-am dresat singura pe al meu! mi-a fost tare greu dar am reusit.Eu nu cred ca e nevoie sa cheltui banii pe o scoala speciala pentru ca ar trebui sa inveti chiar tu deodata cu el.
1. Daca vrei sa nu faca pipi/caca prin casa scoate-l de cel putin 5 ori afara. cel putin eu asa faceam si de fiecare data cand face afara dai un premiu, cei place lui cel mai mult. Cand face in casa cearta-l, eu am folosit un ziar cu care il "bateam" la fundulet daca facea in casa si il scoteam pe balcon drept pedeapsa.
2. Daca vrei sa iti dea labuta, sa stea in fund, culcat.sa sara, etc trebuie sa il inveti tot cu un premiu`, si prin semne desigur. De exemplu, sa stea culcat ii faci un semn cu mana si ii zici "culcat" sau "jos" cum vrei tu dar inainte ii arati bucatica de carne drept premiu daca sta. La inceput il asezi tu cum vrei sa stea si ii zici "Bravo" si ii dai bucatica de carne.
Al meu a invatat f repede asa. poti sa incerci. Sper ca ti-am fost de folos.

| simpluEu. a răspuns:

Cumparati cateva casete...eu asa i-am dresatbig grin

| mikiscence a răspuns:

Important e sa nu-l dresezi cum mi l-am dresat euhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Găsește un dresor bun pentru cățeluș și ai rezolvat treaba.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sant dresori la Asociatia chinologica. Vin acasa si dreseaza catelul pentru o suma nu prea mare.