| laviniaoprescu1 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa devii bucătar, cu cât se plătește și cum poți avansa in grad?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face un liceu economic cu profil: alimentatie publica, ori o postliceala de meserii, ca bucatar-cofetar.
La bucatarie nu sunt grade, acolo esti ucenic (unde speli vasele, podelele si cureti zarzavaturile) ori esti bucatar si gatesti. Dupa multi ani de experienta ca bucatar, poti ajunge bucatar sef.
Din pacate, in tara nu mai sunt facultati de gastronomie, dar sunt in Europa:
https://www.bachelorstudies.ro/licenta/arte-culinare/europa