| GulDan a întrebat:

Ce trebuie sa stiu ca sa ma fac veterinar de animale?

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Trebuie sa urmezi un liceu cu profil stiinte ale naturii unde faci multa chimie si biologie, dupa trebuie sa te inscri la facultatea de medicina veterinara din cadrul universitatii de stiinte agronomice si medicina veterinara(in caz ca esti din Bucuresti). Pentru a avea sanse sa fi admis trebuie sa stii foarte bine chimie, biologie si sa iei bacul cu medie mare.

| Kriss96 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iubesti enorm animalele. Apoi gandeste-te bine pentru ca nu e o meserie usoara. Ca si grad de dificultate eu zic ca intrece medicina umana. Trebuie sa stii ca o sa-ti vina animale mai putin prietenoase sau cu aversiune fata de veterinari si atunci sa vezi cioparteala! Si aici nu glumesc. Am avut un motan care efectiv umplea veterinarii de sange. Apoi tratarea nu e nici simpla, nici placuta. O sa ajungi destul de des in situatii de ati baga mana in dosul animalelor. Deci astfel de chestii nu trebuie sa te scarbeasca. Si cu sangele la fel e. Trebuie sa stii biologie, zoologie si chimie. Binenteles ca ai nevoie obligatoriu de facultate, multa rabdare, ambitie si deschidere fata de animalele mai putin dragalase.

| ZigZagMTFK a răspuns:

Ca sa devii veterinar in primul rand trebuie sa iubesti animalele big grin.
Si trebuie sa stii biologie si zoologie.

| MariusGomoi a răspuns:

Trebuie sa iubesti animalele, sa cunosti biologie si cel mai important iti trebuie facultate pentru asa ceva

| razvilol a răspuns:

PAi trebuie sa faci un liceu bio-chimie si dupa te duci la o facultate... si eu am vrut sa ma fac veterinar da nu imi place sa vad animalele cum sufera

| Andreea_Ureche_1999 a răspuns:

In primul rand veterinar de animale este un pleonasm.In al doilea rand ca sa poti sa devi medic veterinar trebuie sa stii biologie in special zoologie si chimie, dar mai trebuie sa mergi si la facultatea de medicana veterinara din Bucuresti sau din Iasi
Funda?

| schindlerww a răspuns:

Ar trebui sa stii, in primul si primul rand, ca "veterinar de animale" e pleonasm. Apoi vezi de restul

| username97 a răspuns:

Chiar dacă ai avut un pleonasm în întrebare, nu e nimic, pentru că oricine greşeşte. big grin
Ca să devi veterinar, în primul rând trebuie să ştii biologia, în special zoologia şi chimia, pentru a cunoaşte ce medicamente trebuie să le dai animalelor. Încă o chestie, foarte importantă, este că trebuie să ai curaj şi să fii puternic în faţa animalelor bolnave, fără să ai teamă de sânge. Succes!