| Dumbi a întrebat:

Imi place foarte mult ideea de a lucra cu animalele, adica imi place meseria de Medic Veterinar. Ce studii trebuie sa fac? Conteaza foarte mult daca eu stau la bloc, si am crescut la bloc? Nu prea am avut contacte cu animale domestice, in afara de caini, pisici. Stiu ca sunt multi medici veterinari care au crescut la casa…

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Contează să nu-ţi mănânci pacienţii.hee hee

| Donsavas a răspuns:

Facultatea de medicina + rezidentiat = 6-7-8 ani de studiu. Se merita. E un domeniu cautat si o profesie nobila, foarte frumoasa.
Nu oricine ajunge medic, ca sa nu mai spun cate beneficii vei avea in urma unei asemenea cariere. Sa nu uitam de satisfactia de a ajuta atatea animale fara stapan, abandonate, pe langa cele care au stapan (sunt multe) si stapanii lor isi permit sa le intretina(in cele mai multe cazuri asa e)
Numai bine! Consideri ca merit funda? multumesc oricum.

| Dumbi explică (pentru Donsavas):

6-8 ani de studiu? Eu stiam ca facultatea de medicina tine doar 5 ani si cu masterul 6. E cam mult… 8 ani, nu stiu ce sa zic… Nu am 2 vieti, am doar una si eu vreau pe la 23-24 de ani sa ma intretin din slujba pe care o profesez…

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

La medicina se fac 6 ani de facultate + 3-4-5 ani de specializare: medicina generala(3 ani), cardiologie, psihiatrie, oncologie(4 ani) sau neurochirurgie(5 ani). cam cat facultatea de medicina generala umana. Poate mai putin. s-or face vreo 6 ani. Nu m-am interesat, eu nu am vrut sa dau acolo, eu doresc sa ajut oamenii! happy

| Dumbi explică (pentru Donsavas):

Dar eu nu vorbesc despre biologia la om, la animale. Chiar daca au sistem ca al nostru, majoritatea mamiferelor, tot avem/au ceva in plus fata de ei/de noi. Nu exista o Facultate de Medicina Veterinara sau ceva?

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

Ba da, am citit acum. 6 ani de veterinara se face. cam atat. este mult mai grea decat ai crede. stii cat de cat zoologie? eh,afla ca la medicina veterinara,lucrurile sunt variate, se dezvolta,inveti anatomia animalului asa cum trebuie sa o stii pe-a omului, diferentele fiind destul de putine, in mare. Chimia e aceeasi peste tot si grea, daca tu inca de pe acum iti ''pui piedici'', da nu imposibil de invatat. Numai bine iti doresc!

| Donsavas a răspuns:

Apropo, nu este meserie! este o profesie! o cariera ce se obtine doar prin studiu, aceea e profesia cum este cea de medic, avocat, arhitect, etc

| d1nte a răspuns:

6 ani! faci la veterinara ultimul an faci modul.
Daca vrei sa dai la veterinara cauta din primul an sa faci practica la o clinica.
Daca ai $$ sa iti deschizi o clinica intr-un apartament si scoti bani de acolo asta daca nu e concurenta la tine in oras