| JustLauren a întrebat:

Cine are animale domestice? ce animal? eu am un porcusor de guineea...cine stie ceva despre ei sa-mi zica si mie...va rog

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Porcusorul de guineea comunica permanent prin limbajul trupului si prin sunete, nu trebuie sa fie tinut singur in cusca mai ales daca e mascul, temperatura sa nu scada de 10-12 grade, asternutul sa fie din talas uscat, blana trebuie periata zilnic, cusca trebuie sa fie foarte spatioasa.

13 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Eu am avut porcusor de guinnea sunt foarte scumpi jucausi si tota ziua manancalaughing

trebuie sa ii schimbi des ca sa nu miroasa si sa ai grija de ei :p sa nu iti iei fetita ca tipa cand e perioada de imperechere laughing ...sunt foarte scumpi iti recomand sa iti iei
iti dau id meu pe privat ca sa iti explic mai multe

o zi buna

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Si eu am un porcusor de guineea love struck pai abia ti l`ai luat?batting eyelashes cauta pe google si vezi informatii .sunt sensibili, mananca mult(legume, verdeata, mancare speciala pentru porcusori.), trebuie sa le schimb rugemusul odata la 3/4 zile, tipa cand ii e foame, daca nu ii place ceva caraie laughing, sunt foarte draguti love struck sa-ti traiascabatting eyelashes

| M4RK a răspuns:

2 pisoi happy frumosi

| M4RK a răspuns:

Maxim 6 pisoi laughing

| biank98 a răspuns:

Buna:*

Sunt bucuroasa sa vad ca te intereseaza animalele.Eu am doi papagali perusi (pereche), cauta pe net mai multe info despre porcusori de guineea!

Bafta:*

| smileyface_4718 a răspuns:

Am avut si eu o porcusoare, dar din pacate in februarie a murit, mentionez ca a trait 9 ani jumatate si nu a fost imperecheata niciodata. Eram foarte apropiate, am vazut ca alti-s salbatici rau, insa pe ea am invatat-o de micacu mine si sa fie luata in brate, si mangaiata(cand sunt "enervati" si ii mangai pe cap, dau din cap, asa stiu ca-s nervosi atunci ), si se baga la mine in bluza...iesea prin maneca, ma pupa pe nas, si cand imi auzea vocea era tare atenta.
Eu ii dadeam: morcovi, castraveti(si coji), coji de cartofi, iarba (printre pref. lor), coaja de banana, mar, avea si un amestec de grau, porum si mai multe, se gasesc la pet shop. Sa ai grija de el, eu o duceam si in parc, si o lasam in iarba sa alerge, o duceam in cosulet pana acolo, se adunau o gramada in jurul nostru.Era asa de fain. Uff mi-e tare dor de ea! Sa nu-ti spun cat am plans dupa ea!
Acum am o catelusa, bichon bolognesede aproape 5 luni, 2 papagali, nimfe, si la bunici am un cutu, este metis, insa il iubesc si pe el!

| JoJo a răspuns:

Eu ador porcushorii de guineea:X:X as vrea si eu unul dar nu stiu thinking ca is cam ocupata cu sc si vreau sa am grija bine de elbig grin...
Eu am 2 catzei si 2 pisicihappy
Despre porcusori nu stiu ce sa-ti zic...doar k is foarte dragalasihee hee si daca ii lasi liberi iti rod mai tot ce ai prin casalaughinglaughing

| rey a răspuns:

Am omorat neintentionat 2, nu stiam de temperatura, erau de rasă din Spania, un cadou forşat, parcă aveam nişte cereale pentru ei din Spania... nu mai ştiu pe unde sunt, Porumb, castraveţi, varză, morcov, etc, sunt bune pentru ei.
Eu dau de mâncare la 1 câine de un an, ciobănesc german femelă, s-a corcit, 3 pui maro, 2 vin pe la mine, am găsit un pui de câine alb cu păduchi, purici, baie săptămânal, femelă, iar face pui... NU ŞTIU CE FACE CU EI, cred că ar fi bine să îi arunc decât să se chinuie, momentan caut Dobermann sau Copoi de Transylvania dar sunt prea scumpi, dacă dau atâţia bani pe ei, nu mai îmi rămâne pentru îngrijire, mâncarea lor.

| pepenerosu a răspuns:

Eu am un pisoi la bunica la care merg zilnic, si 3 papagali, 2 adulti si puiul lor, dar in alta colivie. Porcusor de guineea are o prietena, si e ff dragut:X dar nu stiu nimic de ellaughing atata ca e dragut?big grinbig grin te ajuta cu ceva?big grinbig grinlaughing si putewhistling...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartofii si coaja lor sunt otravitoare pentru porcuti mai papa si salata, mar, fan, conopida, ardei,...

| Aries90 a răspuns:

Am o pisica si`un motan. big grin Am avut iepuri si hamsteri.

| baby C a răspuns:

Pepenerosu:daca i faci curat des nu pute...ca si eu am unu si il tin la bloc...

| manvswild22 a răspuns:

Pai porcusorii de guineea mananca fructe, seminte, legume...
Trebuie sa ai o cusca spatioasa pe care trebuie sa o intretii, adica sa schimbi rumegusul cam o data la 2 zile. Si cusca nu trebuie tinuta niciodata in curent. Porcusorul de Guineea nu pute decat daca nu-l intretii cum trebuie.