| Anonim20000000 a întrebat:

Cu ce se pot deparazita extern puii de pisică în vârstă de 1 luna?

Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

La vârsta de 1 lună, puii de pisică pot fi deparaziți extern cu produse sigure și adaptate vârstei lor. De obicei, acest lucru implică utilizarea unor picături topice sau a unor șampoane speciale destinate pentru pisici tinere. Este important să consulți un medic veterinar înainte de a începe orice tratament de deparazitare externă, deoarece acesta poate oferi sfaturi personalizate și poate recomanda produse care sunt sigure și eficiente pentru vârsta și starea de sănătate a puilor de pisică.
De asemenea, este important să respecți întotdeauna instrucțiunile de pe etichetă și recomandările medicului veterinar cu privire la aplicarea corectă a produselor de deparazitare externă și să eviți utilizarea produselor destinate pentru pisici adulte sau alte animale de companie. Unele produse de deparazitare destinate pentru adulți pot fi prea puternice sau pot conține substanțe care pot fi toxice pentru puii de pisică.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la orice farmacie veterinara si ti se vor oferi soolutii in functie de bugetul tau.Eu te sfatuiesc sa alegi picaturi, nu zgarda, prima optiune fiind mai eficienta, dar totodata si mai scumpa, se intelege.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Gasesti la orice farmacie veterinara un spray de deparazitare pentru puii de pisica. Majoritatea pipetelor sa stii ca restrictioneaza ca animalul sa aiba cel putin 6 saptamani si greutatea de cel putin 1 kg.
Tine-i in casa, izoleaza-i de mediul exterior pana mai cresc si cumpara-ti un spray antipurici Ectocid Herba. Cu stima!