| 18aylyn a întrebat:

Cum pot sa-mi invat catelusul sa-si faca treburile afara? are aproape 3 luni. Funditaa!

Răspuns Câştigător
| Cruciuliță a răspuns:

In timp o sa invete! Nu te ingrijora! Trebuie dus afara cam la aceleasi ore, zilnic. Trebuie sa-l plimbi, e copilasul tau, iar tu...mamica lui! Vezi ca la farmacii se vand la bucata, scutece absorbante. Sunt bune noaptea pentru el. sa-ti traiasca noul membru al familiei!

7 răspunsuri:
| florynpuffy a răspuns:

Buna! pai, avand in vedere ca este inca pui trebuie sa iti faci timp(cam vreo saptamana, doua) in care sa il scoti afara cam din 2 in 2 ore(ca sa se obisnuiasca el cu mediul si sa isi dea seama ca acolo trebuie sa faca), dupa aceea incet incet mai scurtezi programul(il scoti dimineata la pranz si seara).dar trebuie sa il obisnuiesti sa faca si la scutece absorbante(pentru binele lui in zilele geroase de iarna). mult succes! o zi buna iti doresc!

| Allegria_8100 a răspuns:

Hei.pai eu o invatasem din comoditate sa faca pe balcon si curatam dupa, dar puterea exemplului... dupa o luna doua de scos afara dar la aceiasi ora facea si afara de cate ori o scoteam...succes!

| Georrggy a răspuns:

Suna-l pe ceszar sa vina sa al dreseze (daca te uiti la cezar si caini)

| andryoo1 a răspuns:

Hmm...Cainele meu are 2 ani, da' tot in baie face.Poi trebuie sa iesi cu el afara dupa ce mananca... dimineata, la pranz.seara cam asa.o sa se obisnuiasca.Sau cumpara'i covorase dintr'acelea cu miros d eiarba(de la farmacai veterniara, costa vreo 3 lei) si pune-le la usa, afara.sa se duca acolo

| Smilee001 a răspuns:

Nu am animale de casa,dar as putea sa iti dau o idee.dupa ce mananca,seara,scoate-l afara si stai cu el pana ce ii da drumul.Fa asta in fiecare zi si o sa invete singur fara tine, pentru ca animalele percep lucrurile cel mai bine cand sunt mai micute. Sper ca te-am ajutat. Daca vrei imi dai sau nu funda, nu-mi pasa.am vrut doar sa fiu de folos!

| andreealala26 a răspuns:

Si matusa mea are un shitzu si daca il duci afara nu face ci face in casa.In primul rand cand face pe covor locul acela sa il stergi cu o carpa cu otet sau sa stergi tot covorul, apoi ii pui o cutie cu nisip si cand face pe jos il certi apoi cu timpul il scoti afara cat mai des si sa tii cont si de comentariile celorlalti