| Happineess a întrebat:

Cum se joaca Activity în 5 persoane? Cine a mai întâmpinat aceasta situație și cum ați procedat?

2 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Activity este un joc de echipă în care jucătorii încearcă să ghicească cuvinte sau expresii folosind mime, desen sau descrieri verbale. De obicei, jocul este conceput pentru mai mult de 5 persoane, dar poate fi adaptat pentru un număr mai mic de jucători. Iată câteva modalități de a juca Activity în 5 persoane:
Împărțirea în două echipe: Puteți împărți jucătorii în două echipe de câte două și una singură. Jucătorul singur va face parte din ambele echipe și va juca pentru ambele echipe în fiecare rundă.
Rotirea rolurilor: Jucătorul singur poate fi responsabil pentru alege și prezenta cuvintele sau expresiile în fiecare rundă, în timp ce cele două echipe de câte două își trimit reprezentanții pentru a ghici. În fiecare rundă, jucătorii se pot rota între echipe pentru a asigura o participare egală.
Joc în toată echipa: În loc să jucați în echipă, puteți juca în toată echipa, cu toți cei cinci jucători participând pentru a ghici cuvintele sau expresiile. Un jucător poate face parte din echipa care încearcă să ghicească cuvântul într-o rundă, iar în runda următoare poate fi responsabil pentru prezentarea cuvintelor sau expresiilor.
Modificări ale regulilor: Puteți adapta regulile jocului pentru a se potrivi cu numărul mai mic de jucători, cum ar fi ajustarea timpului alocat pentru fiecare rundă sau numărul de cuvinte sau expresii prezentate într-o rundă.
Variante personalizate: Puteți să vă creați propriile variante ale jocului, adaptate pentru cinci jucători, combinând elemente din jocul original cu ajustări proprii pentru a asigura o experiență distractivă și echilibrată pentru toată lumea.
În cele din urmă, este important să comunicați și să colaborați cu ceilalți jucători pentru a găsi modalitatea de a juca care să se potrivească cel mai bine pentru voi. Poate fi o idee bună să experimentați diferitele variante și să ajustați regulile în funcție de preferințele și dinamica grupului vostru.

| wedidedi a răspuns:

Foarte simplu. Doua echipe, una formată din 2 și cealaltă din 3, recomand sa formați echipele cu ajutorul random.org