| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cum se joaca BARBUT? Care este miza?

Răspuns Câştigător
| alexa a răspuns:

N-am jucat niciodata insa stiu ca se joaca pe bani.se da cu zarurile, cine da mai mare castiga si ia banii(este un joc ilegal)happy

34 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS explică:

Anonim ti s-a parut tie ca raspunsu lui clau lamureste prea multe? eu n-am inteles nimic despre joc din raspunsu lui

Alte răspunsuri
cami
| cami a răspuns:

Asa joaca baietii...laughing. Pai arunca cu zarul, si dupa cine da cel mai mult ia toti banii.

| 123456 a răspuns:

Este un joc de noroc iar daca pierzi pierzi pe bani tai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu: arunci zarurile si care da mai mare castiga.
Se joaca in doi.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine vrea sa joace barbut cu mine astept oferte din partea voastra

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa stiti cum se joaca barbut? intrati pe www.king.com(este gratis)necesita un mic log in, cautati jocul dice king si jucati vreo 2-3 jocuri pana va dati seama cum se joaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reguli:
1. Cel ce da primul cu zarul stabileste regula jocului:

x+y=7 => mai mare - inseamna ca toti jucatorii trebuie sa dea mai mare decat primul -

x+z=6 => mai mica - inseamna ca toti jucatorii trebuie sa dea mai mica decat primul -

x+x=2x => dubla -< inseamna ca toti jucatorii trebuie sa dea duble

Miza: Bani de obicei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbutul se joaca in mai multe feuri.(1)La mai mare:Cel care da zaru mai mare castiga.(2)La mai mica:cel care da zaru mai mic castiga.(3)Barbut curat acolo: 3:3; 5:5; 6:6; 6:5; astea castiga. Iar:1:1; 2:2; 2:1; 4:4; astea pierd.Asta ca idee cel mai important este sa stii sa vorbesti, barbutu curat are si un limbaj special. Iar miza poate sa fie:bani care-i ai si bani care nu-i ai, aici vorbim de bani imprumutati. Miza poate sa fie mata, masina, hainele si multe altele depinde ce se stabileste la joc si intodeauna la barbutul curat joci dupa reguli care se fac la inceput de joc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)cel ce da primul cu zaru stabileste regula jocului:

x+y=7 => mai mare -< inseamna ca toti jucatorii trebuie sa dea mai mare decat primul >-

x+z=6 => mai mica -< inseamna ca toti jucatorii trebuie sa dea mai mica decat primul >-

x+x=2x => dubla -< inseamna ca toti jucatorii trebuie sa dea duble (1, 1; 2, 2; 3, 3; 4, 4; 5, 5; 6, 6) >-

2)daca a fost "la mai mare" inseamna ca cel care da cea mai mare combinatie castiga

3)daca a fost "la mai mica" inseamna ca cel care da cea mai mica combinatie castiga

4)daca a fost "dubla" inseamna ca acea runda toti jucatorii trebuie sa dea duble

5)daca jocul incepe cu 1; 1 sau 6; 6 nu inseamna ca este la mai mare sau la mai mica, inseamna ca este dubla iar restul de jucatori trebuie sa dea tot duble (1, 1; 2, 2; 3, 3; 4, 4; 5, 5; 6, 6)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un joc de zaruri. cine da 1, 1; 1, 2; 3, 3; 5, 5 - castiga iar cu
combinatiile 6 6, 6 5, 2 2 si 4 4. pierzi direct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum joci, sunt mai multe feluri de barbut. Dar nu e pentru necunoscatori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbutul este: cel curat, si la mai mare...la cel curat sunt mai multe modalitati de a juca important este ca, combinatiile bune sunt: 6 6, 6 5, 5 5, 3, 3 iar cele proaste : 1 1, 2 2, 2 1, 4 4! la mai mare este cel care da mai mare cu zarul.doar ca 1 1 este cel mai mare aatunci cand dai 1 1 nu ii mai oferi sansa adversarului sa dai si iei banii direct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu joci... Cauta melodia BUG Mafia - Jucator Adevarat, ascult-o si iti vei da seama de ce...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbutul se poate juca curat, la mai mare sau la mai mica. Dar barbutul curat e foarte greu pentru ca sunt multe feluri de a juca poti sa pui Braila sau joci de doua ori poti sa pui asa-asa parandarat e foarte greu sa joci barbutul adevarat dar cel mai simplu e 2-2, 4-4, 2-1 pierzatoare si 6-6, 5-5, 3-3, 6-5 castiga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine vrea sa joace cu mine va astept...am mare noroc la zarurywinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi cum sa zic sunt multe feluri de a juca barcut.
1.La mai mare-adica care da mai mare castiga.
2.La mai mica-care da mai mica castiga.
3.La ce vine-e mai complicat:1-1 pierde 1-2 castiga, 2-2 pierde, 3-3 castiga, 4-4 pierde, 5-5 castiga, 5-6 castiga, 6-6 pierde,
Daca tu castigi o mana zarurile sunt la tine iar cel care a pierdut iti cere miza poate sa ceara si 100 Ron accepti sau ii dai lui zarurile si ii ceri tu miza. Sper ca ai inteles. Dar 1 sfat nu te apuca de barbut.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu joc de cateva zile si e tare jocu dar nu trebuie sa te ia valu ca te duci la fund rau si ajungi sa pui si casa la bataie si pierzi de aia e ilegal ca da dependenta

| joker_4329 a răspuns:

Ba nu-i asa mah
mai intai zici la mai mare sau la mai mica
apoi dai cu zaru
daca sa zicem ca ai dat la mai mare si ai dat mai mare decat adversaru ai luat banii
daca el a zis la mai mare si tu ai dat mai mic ca el, el tia luat banii
daca zici la mai mica, dai cu zaru si daca ai dat mai mic decat adversaru i-ai luat banii
dar daca el da mai mic decat tine el tia luat banii
exemplu:
eu zic la mai mic si dau cu zaru
zaru e 5 (sa zicem)
dai si tu cu zaru si daca ai dat mai mic de 5 mi-ai luat banii
daca eu zic la mai mare si dau cu zaru
dau cu zaru 4(sa zicem)
si tu dai 5, mi-ai luat banii
cand dati amandoi acelasi zar( adica doar 1-1 sau 6-6 doar la astea se aplica regula asta care o voi spune)
daca ati dat amandoi 1-1 se pune fiind 6-6 si vine la mai mare
daca dati 6-6 amandoi vine 1-1 si se pune la mai mica
dar tot egalitate vine(cred)
asta e barbutul adevarat nu celelate raspunsuri
sper sa te ajute
:X

| davidpandelica70 a răspuns:

Usor
1:dai cu zarurile cine are mai mare ia 2:se joaca pe orice haine, chiar si case 2:este un joc (ilegal)

| Neckhermann a răspuns:

Sfatu meu, este sa nu mai fii curios regulile laughing lasa-l asa da-l dracu de joc, si nu doar barbutu, ori ce fel de Joc de Noroc NU te apuca de nimiclaughing Iti zic din experienta

| Neckhermann a răspuns:

Sfatu meu e sa nu sti nici o regula, nu de la barbut
ci la toate jocurile de noroclaughing
iti zic din experienta! big grin

| acerim a răspuns:

Barbutul se joaca in doi sau mai multi jucatori.Se joaca cu doua zaruri. zarurile sunt de doua feluri 1- zaruri care pierd si anume: 1-1, 2-1, 2-2, 4-4 si zare care câstiga: 3-3, 5-5, 6-5, 6-6. Restul zarurilor nici nu pierd nici nu castiga. Se joaca pe o suma de bani fatâ\spate de exemplu. Daca dai adversarului 6\5 ai luat fata. Daca daide exemplu 3\3 ai luat tot. Daca adversarul da 5\5care e mai mare decat 3\3 iti ia el suma de bani respectiva. Tot asa sunt si zarele mici care pierd. Se poate juca si numai la dubla daca vrei. Chibitii de pe margine pot juca si ei pariind Braila sau Șanu. Daca la cei doi care joaca barbut iti ia unul din ei Braila cel care a luat Braila la castig castigi si tu iar la pirrdere pierzi si tu. Șanu este numai pe mâna respectivului si nu depinde de zarul adversarului.

| Adrian_Marian_1979 a răspuns:

Se joaca pe lovele., Daca nu stiti incercati k e haios...

| Tatarasanu_Danut_1990 a răspuns:

Mai mare
Mai mica
Ce vine = 66 55 65 44 castigi. 22 11 21 33 pierzi
Jumate jumate = ce vine x2. Exemplu dai 66 el da 43 ai 1 mai dai odata 65 el 62 ai 2 ai castigat
Braila cineva pariaza pe tine si un alt jucator tine pariul

| Gogu07 a răspuns:

Vreau sa zic ca nu este deloc cum zice ` nici unu dintre voi happy Barbutu este un joc de noroc.nu este vb care da mai mare cu zaru ia bani. pentru al intelege trebuie te uiti sa intelegi sunt anumite reguli.foarte ciudate, greu de retinut