| LiviuCristy a întrebat:

Daca am un ficus si i-a dat puieti din el cum fac sa ii pun intr-un alt ghiveci?

Răspuns Câştigător
| xJuliusx a răspuns:

Daca este iesit din radacina, sapa putin in pamant si taiel. Apoi zdrobesti un pic (1-2 cm) partea de jos ca sa-i dea mai multe radacini. Zdrobesti in asa fel ca partea de jos a tulpinii sa se crape in 4-5 bucati nu mai tare. Dupa aceea il pui intr-un vas cu apa. Apa sa acopere cel putin un ochi deasupra partii zdrobite. Il tii asa in apa pana-i da radacini si dupa aceea il pui in pamant. Tot asa se procedeaza si cu varful ficusului daca vrei sa-l tai si sa-l faci mai stufos. Dupa ce ai taiat varful, il pui la fel in apa si astepti sa faca radacini. Spor la treaba!

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Se desprinde usordin pamant cu coada unei liguri de lemn si se planteaza in alt ghiveci.

| YoanaAurora a răspuns:

Da,muta puietul in alt ghiveci

| Prodan_Anisoara_1993 a răspuns:

Am si eu un ficus...mi-a dat puieti de pe tulpina ce pot sa fac cu ei?