| Vlad244 a întrebat:

De curând mi s-a blocat cumva lanțul la bicicletă și a ajuns între spițe rupându-se lanțul, urechea de la schimbător și s-a făcut ghem și schimbătorul. Ce e drept, foile de pe față erau puțin îndoite, și nu au fost schimbate odată cu lanțul și pinioanele de pe spate noi. Acum am schimbat următoarele: schimbătorul, lanțul, urechea și pedalierul cu tot cu foi. Toate astea au fost făcute la un service specializat și tot mi se pare că s-ar putea întâmpla asta din nou și nu știu din ce cauză. Precizez că nu am forțat absolut deloc când s-a întâmplat asta și este o bicicletă XC cu 3x9 viteze

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai bicicleta, trebuie sa inveti unele lucruri elementare:
- cum se schimba un cauciuc /o roata
- cum se regleaza lantul
- cum se regleaza schimbatoarele
- cum se regleaza franele

In lipsa acestor cunostinte nu-ti recomand sa pornesti pe drum mai lung de 5Km, fiindca va fi greu sa cari pe spate bicicleta pana la un service (unde te vor taxa la fiecare ocazie).

| darrio2007 a răspuns:

Asa! Si ce vrei sa facem noi? Sau vrei sa te lauzi cu scula ta?

| Vlad244 explică (pentru darrio2007):

N-ai inteles, am vrut niste sfaturi cu ce ar trebui sa fac preventiv ca sa nu mi se mai intample ce mi se intamplase deja

| darrio2007 a răspuns (pentru Vlad244):

Puteai formula o intrebare asa :
"Ce sa fac sa nu mai patesc la fel?"
La asta m-am referit.