| Alexmihai4992 a întrebat:

Dece pitbuli se bat pana la moarte?

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Nu toti cainii din rasa PittBull se bat pana la moarte, doar cei dresati in aceasta privinta. PittBull, este o rasa creata artificial de om (Modificare genetica) si care este renumita pentru agresivitate si posesivitate. Dar cainii care se folosesc la batai, au fost dresati in aceasta privinta. Daca iti iei un pittbull, il tii toata ziua in casa si te joci cu el toata ziua, tii la el si il tii la limita pericolului, nu se va lupta pana la moarte ci va fugi in cazul in care violentele degenereaza. Sper ca raspunsul meu sa iti fie util. Bafta

| RedNose a răspuns (pentru VyrusEleven):

Rasa pitbull nu este modificare genetica,este rezultatul incrucisarii dintre bulldog si terrier. Ei au fost creati pentru lupte de caini,dar au fost folositi la vanatoare,protectie(nu paza,nu e caine de paza). Niciodata un pitbull nu va fugi,decat daca nu e pur.
Pentru ca acest caine sa nu i se dezvolte aceasta agresivitate asupra altor animale,dar si a oamenilor trebuie socalizat de mic cu caini(in special),oameni si alte animale,nu doar daca e tinut in casa,iubit de tine si familie. Orice semn de agresivitate trebuie corectat,aceasta fiind pusa undeva in umbra. Chiar daca acel caine nu a aratat agresivitate niciodata fata de caini,oameni,daca simte ca e in pericol stapanul sau un caine ataca stapanul sau chiar pe el nu va sta spectator,va ataca fara retinere. Iubeste mult stapanul,pot spune ca e dependent de el si de aceea ar face orice pentru acesta. Asemenea pitt-ului este amstaff-ul,o rasa pe care s-a mers eliminarea din agresivitate. Se spune ca un atac pornit de un pitt nu mai poate fi oprit,dar daca e un amstaff acesta isi poate opri atacul.
Din punctul meu de vedere,aceasta impresie de caine agresiv,omoara lume,animale,e cel mai periculos este din cauza smecherasilor de cartier care si-au luat rasa si au dezvoltat cat mai mult agresivitatea,iar oamenii nu au mai vazut in el acea loialitate+alte calitati. Tot parerea mea e ca un pitbull/amstaff este bun la orice activitate,fiind: agil, protectiv, rezistent, forta, docilitate si nu in ultimul rand loialitatea si dragostea fata de oameni.

3 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Pentru ca sunt caini de lupta, au asta-n sange, e specific raselor de lupta sa se lupte pana la moarte.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt rase de laborator