| BlackRose03 a întrebat:

"Doneaza" cineva un british shorthair? Ador pisicutele acestea dar sunt scumpee. Va rog, multumesc.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alo! Aici nu site de anunturi!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Gasesti fara pedigree, la pret mai mic.
Daca vrei donatie, alege un pisic frumos dat spre adoptie, chiar daca e corcitura.
Mie imi plac mult pisicii, dar niciodata nu m-au tentat aia de rasa. Corciturile au personalitate, sunt mai misto.

| Simpatic a răspuns:

Pai ai vrea sa iti dea cineva gratis o pisica care se vinde pe net cu 1100 de lei? happy
Mie nu mi se par atat de frumoase, ok sunt dragute dar nu de banii astia, sunt mai scumpe decat multi caini ok de rasa
Pe langa asta are o ruda a mea si de asta zic, nu sunt chiar atat de wow, dar gusturile nu se discuta

| BlackRose03 explică (pentru Simpatic):

"Pai ai vrea sa iti dea cineva gratis o pisica care se vinde pe net cu 1100 de lei?"

Shh, imi incerc si eu norocul))
Mai, am vazut una azi cand eram la veterinar m-am indragostit

| Simpatic a răspuns (pentru BlackRose03):

Stai geana pe olx la categoria Animale de companie, cateodata stapanii mai doneaza si pisici sau caini de rasa, dar e greu de prins asa ceva pentru ca stii cum e romanul, el vrea sa faca bani si din piatra seaca. Unde mai pui ca unii din asta traiesc, dau la monta animale le inmultesc si fac bani din asta, mi se pare ceva de prost gust si lipsa de caracter!
Acum sa o zic pe aia drepta nici eu parca nu as da gratuit o pisica de rasa stiind ca altii cer 1000-1100 de lei pe acea pisica happy

| Eireann a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am cumparat o pisica si 2 caini de rasa de la crescatori. Crescatorii autorizati au animale cu pedigree, sanatoase, ingrijite si bine intretinute. Le inmultesc doar dupa ce implinesc o anumita varsta si doar maxim o data la 2 ani pentru a da organismului femelei sansa sa se refaca. Puii sunt din parinti testati genetic sa nu poarte boli de exemplu cardiomiopatie in cazul pisicii. Puii din categoria de pet sunt vanduti adesea sterilizati deja si cei din categoria show sunt vanduti altor crescatori care o sa ii duca la concursuri si expozitii. Pisica a fost cam £500 si cainii setterul irlandez a fost £1500 si lupul saarlo fiindca e o rasa rara a fost aproape £3000. Deci din crescutul de animale se pot face bani. Dar din acest motiv sunt si multi care profita, inmultesc aiurea fara sa verifice animalele, femelele trebuie sa nasca 3 serii de pui pe an si ii vand cand au 5-6 saptamani, nu au grija de animale si nu le pasa de sanatatea puilor. Trebuie mare grija si cand vezi pui de rasa sub pretul pieteii sa te intrebi de ce.

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Ce hobby-uri scumpe ai si tu, eu am hobby masinile si tuningul credeam ca eu bag bani multi in ceva scump si chiar investesc mult de tot, dar nu ma asteptam sa dea cineva pe un caine cat dau eu pe o pereche de jante si anvelope de top.

Nu am nimic contra animalutelor de casa, doar un lucru pe care l-am si subliniat mai sus si anume faptul ca multi terchea berchea de astia cum ai punctat si tu inmultesc cainii si pisicile fara sa aiba habar doar pentru a vinde pe internet, traiesc din asta si asta mi se pare ceva nefiresc, nu ar trebui sa fie o meserie in sine.
Si da la o simpla cautare am intalnit si eu diferente majore de pret chiar la acest british short hair avut in discutie, unii vand cu 900 de lei altii cu peste 2000 de lei.

| Eireann a răspuns (pentru Simpatic):

Eh, norocul meu este ca masina am primit-o aproape gratuit :-)
Tatal meu facea dresaj pentru caini utilitari (asta era pasiunea lui, nu job full time): salvamont, caini care cauta oameni sub darmaturi, caini de urma pentru persoane disparute, etc. Eu il asistam uneori, mai supravegheam ore de socializare pentru catei, handling la concursuri si expozitii deci pot sa spun ca am experienta in domeniu si cand am cumparat am stiut pe ce dau banii.
Incerc sa atentionez oamenii ca un animal cu pedigree e scump si daca nu isi permit e mai bine sa adopte un metis decat sa dea bani unor backyard breeders.

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Da,am vazut ca te pricepi, dar e o pasiune de asta am zis de pasiunea mea pentru masini nici eu nu o pot intelege pe a ta nici tu pe a mea, de asta fiecare e diferit in felul sau. O ocupatie in schimb cu toti avem. Numai ca noi avem hobbyuri scumpe happy

| BlackRose03 explică:

Cum esti pe insta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Donez pisoi, însă nu de rasă... În schimb, sunt așa dulci... happy